باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، در رئوس کلی سیاست های خود در سخنرانی سالانه درباره وضعیت عمومی کشور چندین بار بر اهمیت و اولویت پژوهش های پزشکی و پیشرفت های درمانی تاکید کرد. در این گزارش ویدئویی، پس از پخش قسمتی از سخنرانی رئیس جمهوری درباره پروژه ژن های انسانی و شخصی سازی پزشکی، من و نگار درباره جزئیات برنامه های دولت در بهبود وضعیت سلامت مردم گفتگو می کنیم.

شخصی سازی درمان های پزشکی، سرآمد یک فصل نوین در علم پزشکی و به معنی ارائه طرح پیشگیری- تشخیصی و درمانی مطابق نیازهای هر فرد است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که درمان های فعلی برای بیماری ها بر مبنای درک و شناخت ما از خصوصیات میانگین یک جامعه تدوین شده و این شیوه باید با ارائه طرح های درمانی مختص هر فرد جایگزین شود. برای عملی کردن چنین طرحی لازم است، اطلاعات ژنتیکی، شیمیایی و شیوه زندگی میلیون ها فرد داوطلب از سراسر دنیا گردآوری و واریاسیون های مختلف ژنتیکی آنها مشخص شود.

پرزیدنت اوباما در حال معرفی طرح ژن های انسانی

امکان این طرح بلند پروازانه با فراهم کردن نقشه ‌ژن های انسانی و تعیین توالی کل ژن ها، توسط فن آوری های نوین و ابر کامپیوترها حاصل شده است. در بیانیه کاخ سفید آمده است: درمان های فعلی برای بیماری ها بر مبنای درک و شناخت ما از خصوصیات میانگین یک جامعه تدوین شده و این شیوه باید با ارائه طرح های درمانی مختص هر فرد جایگزین شود. برای عملی کردن چنین طرحی لازم است، اطلاعات ژنتیکی، شیمیایی و شیوه زندگی میلیون ها فرد داوطلب از سراسر دنیا گردآوری و واریاسیون های مختلف ژنتیکی آنها مشخص شود. اهمیت این طرح در عرصه عملی آن است که، زمینه و استعداد ابتلا به بیماری را در فرد مشخص و پاسخ های درمانی محتمل را مشخص می کند. سپس امکان ارائه ی طرح درمانی اختصاصی و منطبق با ویژگی ژنتیکی بیماران را فراهم کند.

گفتنی است هر یک از ما حدود ۱۰۰ هزار ژن داریم که به ۳ میلیارد و دویست میلیون حالت مختلف می توانند ترکیب شده باشند، این فن آوری شناسه ژنتیک هر فرد رو معلوم می کند.

در فراز دیگری از صحبت های اوباما، او ضمن قدردانی از تلاش های جو بایدن، معاون رئیس جمهوری در مبارزه با سرطان و اشاره نمادین او به مأموریت پیاده شدن انسان در کره ماه گفت: “زمانی پرزیدنت کندی گفت، ما باید قادر شویم سفینه فضایی حامل انسان را در کره ماه فرود آورده و فضانوردان خود را پس از قدم گذارندن بر خاک ماه به سلامت به زمین باز گردانیم. و اینکار عملی شد. حالا ما می گوییم، باید درمان سرطان را پیدا کنیم و می کنیم.”

سایر سرفصل های مهم بهداشتی- درمانی در سخنرانی دیشب ، افزایش شمار بیمه شدگان و تحت پوشش قرار گرفتن ۱۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ بود. اوباما همچنین بر نقش رهبری آمریکا در مبارزه با ایبولا، فلج اطفال،  مالاریا و ایدز تأکید کرد.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics