این نوشتار، در ادامه مبحث قبلی درباره پیشگیری از اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر، با اجتناب از چهارده اشتباه رایج والدین است. هفت اشتباه نخست را در قسمت اوّل توضیح داده شد و قسمت دوّم به سایر موارد اختصاص دارد.

همانطور که چاقی زمینه ساز دیابت است، سیگار کشیدن نیز عامل خطرِ مهم و زمینه ساز اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان هاست. سایر ریسک فاکتورها یا عوامل مستعد کننده اعتیاد عبارتند از؛ رفتار های تهاجمی، افسردگی، اختلال کم توجهی- بیش فعالی یا ADHD و اضطراب. از همین رو متخصصان توصیه می کنند، در صورت وجود هر یک از این نشانه ها حتما به مشاور بهداشت روانی یا روانپزشک مراجعه کنید و درباره نگرانی از اعتیاد صحبت کنید.

گفتگوی مشاور و یک دختر نوجوان مبتلا به افسردگی

اشتباه هشتم: بی توجهی به عوامل زمینه ساز

پدر و مادرها باید نسبت به عوامل زمینه ساز اعتیاد هوشیار باشند. همانطور که چاقی زمینه ساز دیابت است، سیگار کشیدن نیز عامل خطرِ مهم و زمینه ساز اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان هاست. سایر ریسک فاکتورها یا عوامل مستعد کننده اعتیاد عبارتند از؛ رفتار های تهاجمی، افسردگی، اختلال کم توجهی- بیش فعالی یا ADHD و اضطراب. از همین رو متخصصان توصیه می کنند، در صورت وجود هر یک از این نشانه ها حتما به مشاور بهداشت روانی یا روانپزشک مراجعه کنید و درباره نگرانی از اعتیاد صحبت کنید.

 

اشتباه نهم: ناتوانی در تفکیک هوش و بلوغ روانی

هوش و استعداد سرشار یک فرد، الزامأ به معنی بلوغ عاطفی و قضاوت عاقلانه او در تصمیم گیری یا پرهیز از مواد مخدر و الکل نیست. عملکرد سلول های عصبی که در ماده خاکستری قشر مغز، که در بخش جلویی لوب پیشانی قرار دارند، تا اوسطه دهه سوم زندگی (۲۲ تا ۲۵ سالگی) بالغ نمی شوند. این سلول ها پایه و اساس قضاوت عقلایی در انسان است و تصمیم به دوری از رفتار خطرناک تا زمان رشد و نمو کامل این سلول ها غیر محتمل است.

 

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا می گوید، یکی از هر نوجوان یا بیست درصد تین ایجرهای آمریکایی، تجربه مصرف مسکن های مخدر و اعتیاد آور را داشته اند و اغلب آنها، دارو را نه از قاچاقچی ها و مواد فروش ها، بلکه در درون خانه بدست آورده اند.

داروی تجویز شده توسط پزشک

 

اشتباه دهم: قفل نکردن کشو و قابل دسترس بودن داروها

اعتیاد به مسکن ها و داروهای تجویز شده توسط پزشک، مشکل بهداشتی بسیار بزرگی است. سی دی سی CDC، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا می گوید، یکی از هر نوجوان یا بیست درصد تین ایجرهای آمریکایی، تجربه مصرف مسکن های مخدر و اعتیاد آور را داشته اند و اغلب آنها، دارو را نه از قاچاقچی ها و مواد فروش ها، بلکه در درون خانه بدست آورده اند. باید مطمئن باشید که تعداد داروهای منزل، خصوصا مسکن ها و آرام بخش ها را به دقت شمرده اید و چنانچه به آنها نیاز ندارید، آنها را به زباله دانی مخصوص یا مراکز بازیافت دارو بسپارید. در عین حال مراقب سؤاستفاده از مواد شیمیایی اعتیاد آور از جمله، حلال ها، شوینده ها و اسپری های قابل اشتعال باشید.

 

اشتباه یازدهم: بی توجهی به سابقه فامیلی

اعتیاد مانند بسیاری از بیماری های دیگر، زمینه فامیلی دارد. چنانچه این سابقه در خانواده و اطرافیان نزدیک شما وجود دارد، باید بشدت مراقب باشید و در زمینه مصرف  الکل و سیگار در خانه سختگیری کنید. وجود سابقه فامیلی همیشه به معنی معتاد شدن نیست، اما خطر آن را افزایش می دهد و به همین دلیل پدر و مادر باید الگوی نوجوانان، در دوری از این مواد در خانه باشند. آنها باید نگهداری و مصرف مشروب و مواد مخدر در خانه را غیر قابل قبول قلمداد کنند یا برای آن قانون سفت و محکمی بگذارند. بطور مثال، تنها در صورتی که همه افراد بالغ  خانواده بصورت همزمان در رستوران یا مهمانی، حضور داشته باشند، هر یک از آنها بسته به سن و موقعیت شان، در مواقع خاص و بصورت بسیار کنترل شده اجازه دارند، میزان محدودی الکل بنوشند.

تغییر در الگوی خواب، خلق و خو، فعالیت های مورد علاقه، معاشرت با دوستان، افزایش یا کاهش قابل توجه وزن و اهمیت ندادن به بهداشت و نظافت شخصی می تواند نشانه های اعتیاد باشد. از همین رو به پدر و مادرها توصیه می شود، خصوصا در هنگام وقوع تغییرات مهم در زندگی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر، به فراز و فرودهای رفتار نوجوانانشان دقت کنند. نمونه این تغییرات، آغاز بلوغ جسمی، تغییر مدرسه، قطع رابطه با شریک عشقی و … است.

گفتگوی مادر و دختر مبتلا به افسردگی

اشتباه دوازدهم: عدم توجه به تغییرات رفتاری نوجوانان

تغییر در الگوی خواب، خلق و خو، فعالیت های مورد علاقه، معاشرت با دوستان، افزایش یا کاهش قابل توجه وزن و اهمیت ندادن به بهداشت و نظافت شخصی می تواند نشانه های اعتیاد باشد. از همین رو به پدر و مادرها توصیه می شود،  خصوصا در هنگام وقوع تغییرات مهم در زندگی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر، به فراز و فرودهای رفتار نوجوانانشان دقت کنند. نمونه این تغییرات، آغاز بلوغ جسمی، تغییر مدرسه، قطع رابطه با شریک عشقی و … است.

 

اشتباه سیزدهم: پرهیز از درخواست کمک

طبق یک بررسی تازه، بیش از دو میلیون کودک و نوجوان ۱۲ تا ۱۷ ساله آمریکایی نیاز به خدمات درمانی ترک اعتیاد دارند. این در حالیست که فقط ۱۵۰ هزار نفر از آنها از این خدمات بهره می برند. پدر و مادرها در صورتی که متوجه بروز تغییر رفتار در فرزند خود شدند، باید او را نزد متخصص اطفال، مشاور بهداشت روانی یا روانپزشک کودک و نوجوان ببرند. لازم است بخاطر بسپارید، پیشگیری و درمان هر چه سریع تر آغاز شود، مؤثرتر است.

سه دلیل اصلی مرگ نوجوانان در آمریکا، تصادف، قتل و خودکشی است. هر سه این موارد، با سؤمصرف مواد مخدر رابطه مستقیم دارد. اطمینان حاصل کنید که از محل رفت و آمد فرزندان نوجوان تان اطلاع دارید و به آنها آگاهی کافی از خطرات رانندگی در حالت مستی یا پس از مصرف مواد مخدر و روانگردان داده اید.

تصادف رانندگی در حال مستی و به دلیل مصرف الکل

 

اشتباه چهاردهم: تعلّل در گفتگوی روشن و صریح درباره خطرات رانندگی

سه دلیل اصلی مرگ نوجوانان در آمریکا، تصادف، قتل و خودکشی است. هر سه این موارد، با سؤمصرف مواد مخدر رابطه مستقیم دارد. اطمینان حاصل کنید که از محل رفت و آمد فرزندان نوجوان تان اطلاع دارید و به آنها آگاهی کافی از خطرات رانندگی در حالت مستی یا پس از مصرف مواد مخدر و روانگردان داده اید.

باید به خاطر بسپاریم، اجتناب از چهارده اشتباه رایج والدین گام مفید و مؤثری برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان است، اما هر خانواده ممکن است، بنا به مقتضیات زمانی و مکانی و اجتماعی خود با موارد دیگری روبرو باشد. به خاطر بسپاریم در صورت روبرو شدن با نادانسته ها، بهترین مرجع چاره جویی مشاوران بهداشت روانی و متخصصان اعتیاد هستند.

منبع: American Academy of Child and Adolescent Psychiatry

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics