نتیجه بسیاری از پژوهش ها تا کنون سودمندی زندگی مشترک را بر سلامت انسان و پیشگیری از بیماری ها، ازجمله افسردگی، سکته قلبی و سرطان روده نشان می دهد. درستی و اعتبار این تحقیقات، همچنان پا برجا است، اما نتیجه پنج تحقیق تازه، پنج برگ برنده را برای جمعیت کثیری، اعم از زن و مرد و پیر و جوان، رو کرده است که زندگی مجردی را انتخاب کرده اند.

شیوع روزافزون زندگی مجردی و انتخاب دلخواه و داوطلبانه آن در همه جای دنیا، خصوصا کشورهای پیشرفته صنعتی در غرب رو به افزایش است. در آمریکا، آمار آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که بیش ۱۱۰ میلیون نفر از افراد بالغ یا ۴۵ درصد این جمعیت مجرد زندگی می کنند. از همین رو نویسندگان این مقاله، چندین پژوهش اخیر را برای ارزیابی وضعیت سلامت جسمی و روانی، بررسی و بازتحلیل کرده اند. نتایج این فراتحلیل، نشان می دهد که مجردها، در زمینه مورد مطالعه، پنج مزیت ممتاز به شرح زیر دارند.

تناسب اندام 

مطالعات پیشین در چندین کشور اروپایی و آمریکا نشان داده اند، میانگین شاخص توده بدنی (BMI) ، که عددی حاصل از نسبت بین قد و وزن است، در مجردها به نسبت غیر مجردها پایین تر و در محدوده وزن مناسب (۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹) است. بررسی نشان داده است که غیر مجردها تقریبا ۵ پوند یا بیش از ۲ کیلوگرم، از مجردها سنگین ترند و به همین منوال، ریسک بیشتری برای بروز دیابت و بیماری وابسته به آن دارند. محققان احتمال می دهند، دلیل این افزایش وزن، میزان کالری بیشتری است که در خانواده دو نفره مصرف می شود و زوج ها، به طور معمول ۵۰ درصد مجردها ورزش می کنند.

جمع بندی این مطالعات نشان می دهد، افراد مجرد نسبت به غیر مجردها، تلاش، پشتکار و زمان بیشتری، برای تکامل ذهنی، پیشبرد روابط عاطفی و دور کردن افکار منفی از خود، صرف می کنند.

وقت گذرانی مجردها در اوقات فراغت

 

رشد و تکامل روانی در زندگی مجردی

گرچه مطالعاتی که صرفا، وضعیت روانی مجردها را بررسی کرده باشد، بسیار نادر است، اما در پژوهش های زیادی، وضعیت روانی مجردها بعنوان مبنای مقایسه برای تاثیر زندگی مشترک بر افراد، مورد ارزیابی قرار گرفته است. جمع بندی این مطالعات نشان می دهد، افراد مجرد نسبت به غیر مجردها، تلاش، پشتکار و زمان بیشتری، برای تکامل ذهنی، پیشبرد روابط عاطفی و دور کردن افکار منفی از خود، صرف می کنند.

 

افزایش خلاقیت و بهبود بهره وری در زندگی مجردی

نتایج چند پژوهش علمی که در مجلات معتبر منتشر شده اند، نشان داده است که زندگی فردی، بدون احساس تنهایی بیمارگونه، منشا خلاقیت و بهره وری در دو سده گذشته بوده است. محققان احتمال می دهند، فرد تنها، زمان بیشتر و اهداف و معیارهای متفاوتی برای احساس رضایت از زندگی دارند، و آفریده های علمی، فکری و هنری، حاصل تمایلات، تخیلات تلاش آنها برای اثر گذاشتن بر جهان خود و دنیای پیرامونی است.

 

پیچیدگی روابط زندگی مجردی و درهم تنیدگی شبکه اجتماعی

طبق این بررسی، افراد مجرد، اجتماعی تر هستند و شبکه اجتماعی غنی تر و پیچیده تری دارند. مجردها، همچنین شبکه حمایتی قوی تری در جامعه پیرامونی خود، از جمله همسایگان، بستگان دورتر، دوستان و همکاران دارند. علاوه بر این افراد مجرد، در فعالیت های داوطلبانه و غیر انتفاعی بیشتری شرکت می کنند.

 

ورزش بیشتر و فعالیت فیزیکی منظم تر

افراد مجرد، بیش از غیر مجردها به سال های ورزشی می روند و ساعت های بیشتری در آنجا می مانند. نتیجه یک پژوهش در در آمریکا نشان داده است که، مردان مجرد بصورت میانگین هفته ای ۴ ساعت به باشگاه های ورزشی می آورند، در حالی که غیر مجردها، فقط دو ساعت و بیست دقیقه در سالن های ورزش صرف می کنند. در مورد زنان اختلاف کمتر و تفاوت زمانی ورزش کردن زنان مجرد و غیر مجرد، در حد نیم ساعت در هفته است.

سر آخر اینکه، سود و زیان زندگی مجردی و غیر مجردی بر سلامتی انسان، بستگی کامل به شیوه زندگی، عادات غذایی و الگوی فعالیت و روابط اجتماعی زنان و مردان دارد و کلیه این عوامل، با آگاهی و تلاش قابل تغییر و تعدیل هستند.

منبع: Medical News Today

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics