در سال جاری، به شکل کم سابقه ای، پیامگیر تلفن مستقیم شکایات شهر ِ نیویورک، ۲۴۰۰۰ پیام با محتوی یکسان، دریافت کرده! پیام شکایت شهروندان از حضور موش در خانه و کوچه و خیابان. وجود موش در یک شهر قدیمی مثل نیویورک، قابل انتظار است، اما وفور آنها، حتی مدیران شهرداری نیویورک را نگران شیوع بیماری ها کرده است.

new-york-city-rat-taking-pizza-home-on-the-subway

ماه گذشته، انتشار عکس موشی که یک تکه پیتزا را از پله های مترو بالا می برد، جنجال آفرید وحالا مقام های مسئول شهر نیویورک با این پرسش ها روبرو هستند که آیا دلیل افزایش بیسابقه موش ها مشخص شده و اساسأ اینکه مردم باید نگران شیوع چه بیماری هایی باشند.

موش ها طی سده های گذشته جان میلیون ها انسان را گرفته اند و هرچند امروزه این حیوانات دیگر تهدیدی بزرگ برای زندگی روزمره انسان ها نیستند اما همچنان بیماری های مختلفی را ازطریق مدفوع یا ادرار، گاز گرفتن و تماس با مواد غذایی به انسان منتقل می کنند. از سوی دیگر. زاد و ولد موش ها طی سال های اخیر به دلیل فراوانی منابع غذایی و رعایت نشدن بهداشت محیط در شهرها افزایش یافته است. علاوه بر شهری مثل نیویورک، کلانشهرهای ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند و موش ها در جوی های شهرهای مختلف به ویژه تهران، طی سال های اخیر هم از نظر تعداد و هم از نظر ابعاد، رشد فزاینده ای گاه در حد جثه یک گربه داشته اند

بر اساس آمار شهرداری تهران، سالانه میلیاردها تومان برای مبارزه با جانوران موذی فقط در یک منطقه تهران صرف می شود اما نتایج چندان رضایت بخش نبوده است. خیابان ولیعصر تهران از سوی شهرداری تهران به عنوان شلوغ ترین سکونتگاه موش ها شناخته شده است.جولان موش ها در جوی ها به عنوان یک اتفاق روزمره در شهرهای بزرگ تبدیل شده است ؛ اغلب این موش ها نیز مشابه موش هایی که در نیویورک دیده می شوند، شامل نوعی موش نروژی، قهوه ای رنگ و موش سیاه موسوم به ‘رت’ ، هستند.این نوع از موش ها بر خلاف موش های خانگی -که ترسو هستند- ، بسیار جسور و بزرگ هستند.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، موش ها سالانه میلیون ها، تن مواد غذایی را از بین می برند و ناقل انواع بیماری ها به انسان است. این جوندگان به عنوان مخزن بسیاری از بیماری های مسری از جمله، حصبه یا سالمونلا، لیستریا و اسهال های باکتریایی و مشکلات گوارشی، عمل می کنند. در عین حال برخی از بیماری ها بطورغیرمستقیم و از طریق حشرات خونخوار از موش آلوده منتقل می شوند.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics