مجله آمریکایی گزارش مصرف کنندگان، به نقل از لنست در  شماره اخیر خود، به رشد بی سابقه مصرف پروبیوتیک ها اشاره کرده و گفته است اطلاعات علمی درباره منافع و مضار این فرآورده ها ناکافی است. پروبیوتیک‌ها، میکرو ارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که برای فعالیت های حیاتی بدن ضروری هستند. اما پروبیوتیک ها دقیقا چه هستند و چرا برای فعالیت های بدن ضروری اند؟

پروبیوتیک باکتری ها یا مخمرهای سازگار با بدن یا مفیدی هستند که ترشحات آنها نقش آنزیمی و یا واسط را در ساخته شدن هورمون های گوارشی، ویتامین ها و فعال کننده های سیستم ایمنی که نقش مهمی در دفاع بدن در برابر عفونت ها دارند، بدن ایفا می کنند.

پروبیوتیک باکتری ها یا مخمرهای سازگار با بدن یا مفیدی هستند که ترشحات آنها نقش آنزیمی و یا واسط را در ساخته شدن هورمون های گوارشی، ویتامین ها و فعال کننده های سیستم ایمنی که نقش مهمی در دفاع بدن در برابر عفونت ها دارند، بدن ایفا می کنند.

پروبیوتیک های تولید شده توسط کارخانجات دارویی مختلف

نام آنها از ترکیب دو واژه یونانی و به معنی “برای زندگی” است. اهمیت پروبیوتیک ها به دلیل نقشی است که در عملکرد دستگاه گوارش، در جذب و هضم مواد غذایی و تأمین انرژی بدن ایفا می کنند. اهمیت بعدی آنها بواسطه اثری است که بر کارکرد دستگاه ایمنی در پیشگیری از بیماری ها و دفاع بدن می کذارند. با این همه برای دریافت کافی پروبیوتیک در اغلب موارد نیازی به تجویز و مصرف شکل دارویی آن نیست، زیرا منبع غنی و طبیعی پروبیوتیک ها، لبنیات و میوه ها هستند واشاره به این مطلب متأسفانه جایی در تبلیغات این فرآورده ندارد.

اهمیت پروبیوتیک ها به دلیل نقشی است که در عملکرد دستگاه گوارش، در جذب و هضم مواد غذایی و تأمین انرژی بدن ایفا می کنند. اهمیت بعدی آنها بواسطه اثری است که بر کارکرد دستگاه ایمنی در پیشگیری از بیماری ها و دفاع بدن می کذارند. با این همه برای دریافت کافی پروبیوتیک در اغلب موارد نیازی به تجویز و مصرف شکل دارویی آن نیست، زیرا منبع غنی و طبیعی پروبیوتیک ها، لبنیات و میوه ها هستند واشاره به این مطلب متأسفانه جایی در تبلیغات این فرآورده ندارد.

مواد غذایی حاوی پرو بیوتیک

استفاده از پروبیوتیک های صناعی تنها در موارد نادری از  جمله اسهال های شدید ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها، عفونت های مخمری واژن مفید و ضروری است. مصرف کنندگان گزارش کرده اند که علائم بیماری پوستی اگزما و پسوریازیس با این فرآورده ها تخفیف پیدا کرده است. مجله آمریکایی گزارش مصرف کنندگان با استناد به چند بررسی  اخیر دانشگاهی می گوید،  به جز موارد یاد شده،  مصرف پروبیوتیک های کارخانه ای تنها  به معنای دور ریختن پول است

probiotic- microbiote-intestinal

موارد احتیاط و عوارض جانبی مصرف پروبیوتیک

  • این فرآورده ها دارو نیستند و مکمل غذایی محسوب می شوند و به همین دلیل مطالعه علمی در مورد آنها محدود است و تحت نظارت اف دی ای یا اداره نظارت بر امور غذا و دارو نیست. با اینهمه  عوارض زیر  توسط  مصرف کنندگان گزارش شده  است.
  • این عوارض خصوصا در بچه ها و افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه ای مثل سرطان یا ضعف سیستم ایمنی دارند، شدید تر و خطرناک تر است.
  • عوارض گوارشی  مثل نفخ و دل پیچه تا اسهال عفونی شدید
  • فعال شدن بیش از اندازه سیستم ایمنی و آلرژی و شعله ور شدن بیماری ها
  • انتقال ژن بین میکرب ها و خطر موتاسیون ژنی
  • جایگزینی با درمان بیماری های مهم مثل سرطان

پری بیوتیک ها چه هستند؟

پری بیوتیک ها کربوهیدراتهای قابل هضمی هستند که خوراک میکرب های مفید می شوند و وابستگی میکروب‌های روده به مواد غذایی دریافتی این امکان را فراهم می‌سازد که جمعیت میکروبی ساکن در بدن انسان را تغییر داده و میکروب‌های مفید را جایگزین میکروب‌های مضر کنیم.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics