اداره نظارت بر امور غذا و دارو در آمریکا، FDA ممنوعیت ۳۰ ساله ی اهدا خون توسط مردان همجنس گرا را باز نگری و لغو کرد.

به گفته FDA مردان همجنس گرا در صورتی می توانند خون اهدا کنند، که بیش از یکسال از آخرین تماس جنسی شان با یک مرد دیگر، گذشته باشد. اداره نظارت بر امور غذا و دارو در آمریکا، تغییر دستورالعمل را مبتنی بر پژوهش های علمی انجام شده در چند سال اخیر و بررسی مجدد ۸ میلیون واحد خون دانسته و می گوید، فاصله ۱۲ ماهه مواجهه احتمالی با ویروس، مدت زمان کافی برای بررسی وجود ویروس و خطر آلودگی، در اختیار می گذارد. با اینهمه گروه های مدافع حقوق همجنس گرایان نسبت به اعمال این محدودیت معترض هستند و می گویند، در حالی که مردان دگر جنس خواهی که شرکای جنسی متعدد دارند، مجاز به اهدای خون هستند، ممنوعیت یک مرد که رابطه تک همسری با یک مرد دیگر دارد، تبعیض آمیز تلقی می شود.

روزآمد کردن سیاست اهدای خون توسط مردان همجنس گرا، آمریکا را هماهنگ با کشورهای دیگر از جمله، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند می کند که دوره زمانی مشابهی را بین آخرین تماس جنسی و اهدای خون، الزامی می دانند.

رفع ممنوعیت از اهدای خون مردان همجنسگرا

 

 روزآمد کردن سیاست اهدای خون توسط مردان همجنس گرا، آمریکا را هماهنگ با کشورهای دیگر از جمله، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند می کند که دوره زمانی مشابهی را بین آخرین تماس جنسی و اهدای خون، الزامی می دانند.

روز اهدای خون همجنسگرایان در اعتراض به ادامه منع گسترده اهدای خون مردان همجنسگرا و دوجنسگرا درایالات متحده امریکا در روز جمعه ۱۱ جولای برگزار خواهد شد.

اداره غذا و داروی امریکا(FDA) می گوید، ممنوعیت اهدای خون توسط مردان همجنس گرا را تا به حال، به دلیل افزایش خطر انتقال  بیماری‌های مقاربتی، الزامی کرده بود.. این ممنوعیت در ابتدا در دهه ۱۹۸۰ به دنبال شیوع ایدز اجرا شد اما فعالان حقوق همجنس گرایان می‌گویند که این کار با پیشرفت‌های مدرن در تکنولوژی غربالگری بیماری‌ها سازگاری ندارد.

در روز ۱۱ جولای، اعضای این کارزار (کمپین) به مراکز اهدا خون در ایالات متحده مراجعه خواهند کرد تا تمایل خود برای اهدای خون را اعلام کنند. قرار است این افراد ابتدا تست  HIVبدهند و در صورتی که تستشان منفی بود، تلاش کنند به رغم قوانین  FDAخون اهدا کنند. چنانچه موفق به اهدای خون نشوند، برای اینکه به FDA ثابت کنند درصد بالایی از این جامعه محدود شده سالم هستند، نتایج آزمایشات HIV افراد داوطلب جمع‌آوری شده و به این اداره ارسال می‌کنند. آنها همچنین با این روش می خواهند ثابت کنند که این قانون تبعیض‌آمیز، بخش قابل توجهی از منابع اهدا خون در امریکا را از بین می برد.

 

مایک هاندا نماینده سانفرانسیسکو در کنگره امریکا گفت: «با وجود پیشرفت های فوق‌العاده‌ای در زمینه‌های پزشکی و زیست‌فناوری، اداره غذا و داروی امریکا هنوز مانع از اهدای خون مردان همجنس گرا و دوجنس گرا می‌شود و گروه بزرگی از پزشکان آمریکا نیز هم‌ اکنون با این محدودیت مخالف اهستند.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics