جاما مجله جامعه پزشکی آمریکا دیروز با انتشار یک تحقیق، یک باور جا افتاده پزشکی رو به چالش کشید__ درمان آپاندیسیت … پژوهشگران مرکز ملی تحقیقات جراحی در آمریکا، با مطالعه پرونده های بستری ۶۲۹ کودک در مرکز جراحی اطفال اوهایو می گویند، کارآیی- اثر بخشی تجویز آنتی بیوتیک و عمل جراحی در درمان آپاندیسیت تفاوتی ندارد. اما در عین حال چند پرسش مهم در این تصمیم گیری مطرح می شود؛ ۱) آیا این توصیه شامل حال همه بیماران مبتلا به آپاندیسیت میشود یا محدودیت دارد؟ ۲) چقدر و چه مدت باید به بیماران آنتی بیوتیک داد؟ ۳) مزایا و معایب مهم اینکار چیست؟ پاسخ به این پرسش ها موضوعاتی است که در گفتگوی تلویزیونی با نگار محمدی مطرح شده است.

پژوهشگران مرکز ملی تحقیقات جراحی در آمریکا، با مطالعه پرونده های بستری ۶۲۹ کودک در مرکز جراحی اطفال اوهایو می گویند، کارآیی- اثر بخشی تجویز آنتی بیوتیک و عمل جراحی در درمان آپاندیسیت تفاوتی ندارد.

اما این نظریه منتقدانی هم دارد. منتقدان می گویند، به‌رغم پیشرفت‌های موجود در علم پزشکی، اگر آپاندیس پاره شود احتمال مرگ و میر بر اثر آن بسیار بالاست، بنابراین سرعت عمل در تشخیص این بیماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که جراحان معمولا در مورد بیمارانی که علائم مشکوک به آپاندیسیت دارند، بسیار سریع تصمیم به جراحی می‌گیرند. در علم پزشکی مجاز است که از هر ۱۰۰ عمل جراحی آپاندیس، در ۲۰ مورد از آنها آپاندیس طبیعی و سالم باشد. این یک قانون محسوب می‌شود، زیرا درمان نشدن و پاره شدن آپاندیسیت می‌تواند منجر به آبسه شکمی، پریتونیت و در نهایت مرگ بیمار شود، به همین دلیل با مشکوک شدن به علائم آپاندیسیت باید هرچه سریع‌تر آن را جراحی کرد. جراحان همیشه سود و زیان این کار را می‌سنجند؛ زیان یک آپاندیس پاره شده مساوی است با مرگ بیمار، درحالی که اگر تصمیم به جراحی سریع‌تر گرفته شود و بعد مشخص شود که آپاندیس طبیعی بوده است، زیانی به بیمار وارد نخواهد شد.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics