اخیرأ یک انجمن بهداشتی در بریتانیا از تولیدکنندگان مواد غذایی خواسته است تا روی نوشیدنی‌ها و مواد غذایی درج کنند که برای سوزاندن کالری موجود در آن ماده غذایی، چقدر باید ورزش کرد.

به گفته انجمن سلطنتی بهداشت و درمان عمومی بریتانیا، مردم مدت زمانی را که برای سوزاندن کالری موجود در مواد غذایی روزمره لازم است دست کم می‌گیرند. مثلا یک فنجان قهوه موکا ۲۹۰ کیلوکالری دارد که برای سوزاندن آن باید ۵۳ دقیقه پیاده‌روی کرد و برای سوزاندن کالری موجود در یک کیک کوچک بلوبری باید ۴۸ دقیقه پیاده‌روی کرد.

در گزارشی که بی بی سی فارسی از این انجمن منتشر کرده آمده است که شایع‌ترین عامل چاقی مفرط، مصرف کالری بیشتر از مقداری است که فرد می سوزاند.

مثلا یک فنجان قهوه موکا ۲۹۰ کیلوکالری دارد که برای سوزاندن آن باید ۵۳ دقیقه پیاده‌روی کرد و برای سوزاندن کالری موجود در یک کیک کوچک بلوبری باید ۴۸ دقیقه پیاده‌روی کرد.

یک فنجان قهوه موکا

ورزش کنید

در این گزارش آمده است که با استفاده از درج نمادهایی بر روی نوشیدنی‌ها و مواد خوراکی دیگر، مصرف کنندگان ترغیب می‌شوند که مواد غذایی سالمتری را انتخاب کنند یا اینکه بیشتر ورزش کنند.

تحقیقات نشان داده است که بعضی از مصرف کنندگان معتقدند که اطلاعات درج شده روی بسته های مواد غذایی بیش از حد است و به همین دلیل آنان را دچار سردرگمی می کند.

مصرف کنندگان قبل از خرید محصول به طور متوسط شش ثانیه صرف خواندن اطلاعات موجود روی بسته بندی می کنند. این نشان می دهد که افزودن نمادهایی در مورد فعالیت بدنی بر روی بسته های مواد غذایی پیشنهادی موثر است.

این نمادها به مصرف کنندگان اهمیت فعالیت بدنی را نیز گوشزد می‌کند که می تواند باعث بهتر شدن روحیه، افزایش سطح انرژی و کاهش افسردگی شود.

در این گزارش آمده است که با استفاده از درج نمادهایی بر روی نوشیدنی‌ها و مواد خوراکی دیگر، مصرف کنندگان ترغیب می‌شوند که مواد غذایی سالمتری را انتخاب کنند یا اینکه بیشتر ورزش کنند.

تابلوی سوزاندن کالری

پژوهشی که توسط انجمن بهداشت و درمان عمومی بریتانیا با شرکت دو هزار فرد بزرگسال انجام شده نشان داده است که ۶۰ درصد از مردم از اضافه کردن اطلاعاتی که میزان ورزش مورد نیاز برای سوزاندن کالری مصرفی را نشان دهد، حمایت می کنند.

بیش از نیمی از مردم گفته اند که این اقدام آنها را ترغیب خواهد کرد تا مواد غذایی سالمتری را انتخاب کنند، مقدار کمتری از آن مواد استفاده کنند یا اینکه فعالیت بدنی خود را افزایش دهند.

مردان به طور متوسط روزانه باید حدود ۲،۵۰۰ کیلوکالری و زنان ۲،۰۰۰ کیلوکالری مصرف کنند تا وزنشان را در حد مناسب نگهدارند.

 

پیشینه تاریخی:

شرلی کرامر، مدیر ارشد انجمن سلطنتی بداشت و درمان عمومی بریتانیا گفت که گرچه اطلاعات تغذیه ای درج شده روی مواد غذایی و نوشیدنی ها نسبت به قبل بهتر شده، واضح است که این اطلاعات برای کمک به مردم برای انتخاب مواد غذایی سالمتر، کاملا موثر نیست.

به گفته او اضافه کردن میزان ورزش مورد نیاز برای سوزاندن کالری روی بسته بندی مواد غذایی روشی است ساده که به مصرف کنندگان کمک می کند درک بهتری از مقدار کالری موجود در آن محصول غذایی داشته باشند.

سخنگوی فدراسیون مواد غذایی و نوشیدنی های بریتانیا گفت که اضافه کردن این اطلاعات “طرح جالبی” است که ارزش بررسی بیشتر را دارد. او گفت که این فدراسیون از خواسته انجمن بهداشت و درمان عمومی برای انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه حمایت می کند.

 

منبع: بی بی سی فارسی

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics