ترکش پرانی های زیکا همزمان با برگزاری المپیک ریو در قاره آمریکا ادامه دارد و مقام های ایالت فلوریدا به مردم اطمینان می دهند، با سم پاشیِ ضربتی و واکنش سریع مرکز بهداشت میامی، انتشار ویروس را در تنها محله آلوده شهر تحت کنترل گرفته اند. با این حال رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا که برای مشاهده وضعیت به این منطقه رفته می گوید، آمریکا باید به مبارزه با زیکا همچنان ادامه دهد.

در همین راستا، یک مطالعه مشترک که توسط دانشگاه ییل و سی دی سی انجام شده،  پیش بینی می کند که در سال پیش رو، ۴۰  درصد مردم آمریکای لاتین و کارائیب به زیکا آلوده می شوند. محاسبات آماری این مطالعه تخمین می زند، آلودگی زیکا در محدوده زمانی مورد اشاره، موجب تولد  ۲۲۰۰۰ نوزاد میکروسفال و ابتلا ۲۰۴ هزار نفر به فلج حاد گلن باره خواهد شد.

ویروس زیکا موجب ناهنجاری های مادرزادی به ویژه میکروسفالی در جنین زنان حامله ی آلوده به ویروس می شود و سی دی سی نه فقط از زنان باردار خواسته که از سفر به این منطقه خودداری کنند، بلکه از مردان مسافر نیز خواسته که اگر همسران شان حامله هستند یا قصد حاملگی در ۸ هفته آینده را دارند/ از تماس جنسی بدون کاندوم با آنها خود داری کنند.

مآموران بهداشتی در دهکده المپیک ریو

دانشگاه ییل در این بررسی، برای تصریح اهمیت میکروسفالی و فلج گلن باره از منظر بهداشت عمومی، از یک شاخص مهم بهداشتی به نام های (DALYs (disability adjusted life years یا سال ‌های زندگی تعدیل شده با ناتوانی استفاده کرده است. این شاخص از مجموع سال ‌های از دست رفته به علت مرگ زودرس (YLL=years of life lost) و سال‌ های از دست رفته به علت زندگی توام با ناتوانی (YLD=years lived with disability) به دست می ‌آید.

Zika Rio 2

DALYs اولین بار جهت محاسبه بار جهانی بیماری‌ ها در ۱۹۸۸ استفاده شد. مطالعه بار جهانی بیماری‌ ها یک پروژه مشترک دوساله بین سازمان جهانی بهداشت، بانک جهانی و دانشگاه هاروارد بود که در سال ۱۹۸۸ آغاز شد و بار جهانی بیماری‌ ها را در سال ۱۹۹۰ محاسبه کرد.

DALYs میکروسفالی یا سال ‌های زندگی از دست رفته با ناتوانی به دلیل ابتلا به میکروسفالی ۲۹و  ۹۵ صدم و DALYs سال ‌های زندگی از دست رفته با ناتوانی به دلیل ابتلا به به گلن باره، یک و ۲۵ صدم است.

همچنین هزینه میکروسفالی به ازای هر نفر، حدود ۹۱ هزار دلار و گلن باره تقریبا ۲۹ هزار دلار است.

با این همه؛ کمیته زیکا در سازمان جهانی بهداشت WHO می گوید، بدلیل پایان فصل تخم ریزی پشه در نیمکره جنوبی و کشورهای درگیر اپیدمی خطر گسترش بین المللی زیکا بسیار کم است. اما منتقدان این تصمیم می گویند، به رغم پایان یافتن فصل گرما در برزیل، زاد و ولد پشه ها تنها فروکش می کند و به صفر نمی رسد. در همین حال، ورزشکاران و مسافران از نقاط مختلف دنیا به برزیل میایند و در بازگشت به کشورهایی بر می گردند که فصل تخم ریزی پشه در آن ادامه دارد.

 

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics