مقام های بهداشتی برزیل می گویند، برنامه مبارزه و کنترل همه گیری زیکا ویروس را در شمال شرق آن کشور آغاز کرده اند. ویروس زیکا که توسط نیش پشه به انسان منتقل می شود، غالبا علائمی ملایم و شبیه تب خونریزی دهنده ی دانگ، ایجاد می کند، اما در اپیدمی اخیر برزیل، ناهنجاری های جنینی که نشانه نادری از این بیماری است، دیده شده است.

ویروس زیکا توسط نیش پشه آئدس به انسان منتقل می شود، غالبا علائمی ملایم و شبیه تب خونریزی دهنده ی دانگ، ایجاد می کند

پشه آئدس

ویروس زیکا عامل یک بیماری تب دار بومی در مناطقی از آفریقا، اقیانوس آرام و آمریکای لاتین است که در اغلب اوقات علائم گذرا و ملایمی شامل تب، سردرد، درد عضلات و خونریزی های جلدی- مخاطی ایجاد می کند. اما اخیرا افزایش ناگهانی شمار بیماران و بروز علائم غیر معمول بیماری از جمله تولد ۲۴۰۰ نوزاد ناقص الخلقه برزیلی، که ۹۰۰ مورد آن در در ریسیف متولد شده اند، موجب نگرانی شده است.

در اپیدمی اخیر برزیل، ناهنجاری های جنینی که نشانه نادری از این بیماری است، دیده شده است.

یک نوزاد میکروسفال با جمجمه و مغز کوچک

ریسیف بزرگ‌ترین شهر شمال شرق برزیل و پنجمین شهر بزرگ این کشور است و مرکز بهداشت ریسیف پس از دریافت گزارشی مبنی بر افزایش بیسابقه تعداد نوزادان میکروسفال و تولد ۹۰۰ نوزاد با این ناهنجاری جنینی، اعلام شرایط اضطراری کرد. پس از این گزارش متخصصان بهداشتی برزیل، سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا، اقدام به بررسی خون مادران و نوزادان کردند و در روز ۲۸ نوامبر یعنی ۳ هفته پیش ویروس زیکا را در اتوپسی مغز چند نوزاد یافتند. و حالا این احتمال مطرح شد که زنان حامله ای که با این ویروس آلوده می شوند، با خطر تولد نوزادانی با جمجمه و مغز کوچک یا میکروسفال روبرو هستند. متخصصان می گویند زنان حامله، خصوصا در ۳ ماه اول حاملگی، نسبت به ویروس آسیب پذیری بیشتری دارند.

 

با اینهمه رئیس مرکز بهداشت ریسیف می گوید دلیل شعله ور شدن اخیر بیماری هنوز روشن نیست و مقام های برزیلی با همکاری سازمان جهانی بهداشت و تیم متخصصان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا در حال بررسی و تعیین منشا اپیدمی هستند.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics