روز جمعه؛ به مناسبت روز جهانی عقیم سازی، هزاران مرد در کشورها ی مختلف جهان داوطلبانه عقیم می شوند. این روز به ماراتون وازکتومی نیز معروف است و در مراسم امسال که در اندونزی برگزار شد، ۷۵۰  پزشک از ۲۵ کشور عقیم سازی  رایگان داوطلبان را برعهده دارند.صندوق جمعیت سازمان ملل متحد می گوید؛ هدف روز جهانی عقیم سازی، تشویق مردان سراسر جهان به ایفای  نقشی بزرگ تر در امر تنظیم خانواده و کنترل جمعیت  است.

پزشکان در حال انجام وازکتومی سرپایی در جزیره بالی اندونزی

 

مراسم نمادین امسال در یک معبد در جزیره بالی اندونزی برگزار شد. اما توزیع رایگان وسایل پیشگیری از بارداری که یکی از بخش های مهم این مراسم است، در سراسر جهان، خصوصأ در کشورهای فقیر، انجام شد.

 

از سوی دیگر؛ بانک جهانی نیز روز پنجشنبه اعلام کرد، مرگ و میر مادران به دلیل عوارض بارداری و زایمان، به میزان چشمگیری در جهان، کاهش یافته است.

 

اما به رغم کاهش عمومی، تنها ۹ کشور به هدف تعیین شده سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ رسیده اند. ایران یکی از ۹ کشور موفق در کاهش مرگ و میر مادران باردار و دست یابی به هدف تعیین شده در اهداف توسعه هزاره است.

اهداف توسعه هزاره، هشت هدف آرمانی است که کشورهای جهان در سال ۱۹۹۰ برای دست یافتن به آنها تا سال ۲۰۱۵ توافق کردند. به موجب هدف تعیین شده در اصل پنجم این سند، مقرر شد تا سال ۲۰۱۵ یعنی امسال، ۷۵ درصد از مرگ و میر مادران کاسته شود. اما آمارها نشان می دهد میزان این کاهش در طول ۲۵ سال گذشته، فقط ۴۳ درصد بوده است.

متخصصان می گویند، اصلی ترین عوامل دست یابی به موفقیت کشورها، بهبود خدمات تتظیم خانواده، آموزش پیشگیری از حاملگی های ناخواسته، افزایش مشارکت مردان و افزایش دسترسی مادران به خدمات بهداشتی در دوران بارداری و زایمان است.

به گفته صندوق جمعیت سازمان ملل متحد؛ از هر ۱۰ مورد بارداری در جهان، ۴ مورد ناخواسته و برنامه ریزی نشده است.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics