وزیران بهداشت کشورهای آمریکای لاتین، در اروگوئه، فراخوان گسترده آموزش عمومی علیه بیماری زیکا را آغاز کردند. در برزیل نیز، فعالان مبارزه با بیماری ها خواستار اعطای مجوز سقط جنین به مادران باردار مشکوک به آلودگی با ویروس زیکا شده و می گویند، پیشگیری از تولد نوزادان ناهنجار یک ضرورت بهداشتی است. همزمان با اپیدمی اخیر زیکا در برزیل، نزدیک به ۴۰۰۰ نوزاد با جمجمه و مغز کوچک در آن کشور به دنیا آمدند.

در اپیدمی اخیر برزیل، ناهنجاری های جنینی که نشانه نادری از این بیماری است، دیده شده است.

یک نوزاد میکروسفال با جمجمه و مغز کوچک

روز چهارشنبه نیز مقام های بهداشتی ایالت تگزاس، یک مورد آلودگی ویروس زیکا را از طریق تماس جنسی در آن ایالت تایید کردند و بدین ترتیب نخستین مورد سرایت مستقیم انسانی در خاک آمریکا گزارش شد. سازمان جهانی بهداشت هم که پیشتر وضعیت اضطراری بین المللی اعلام کرده بود گفت،  انتقال جنسی بیماری زیکا گرچه بسیار نادر است اما با خطر پاندمی یا جهان گیر شدن آن را افزایش می دهد.

سی دی سی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا نیز تأکید می کند، راه اصلی انتقال ویروس زیکا از طریق پشه ناقل آن یعنی آئدس مصری است و تولد هزاران نوزاد میکروسفالی با رشد مغزی ناقص با این ویروس مرتبط شناخته می شود. به همین دلیل توصیه می کند، افراد خود را از گزش پشه محافظت کنند و مادران باردار از سفر به مناطق آلوده اکیدا خود داری کنند.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics