مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا، سی دی سی، روز دوشنبه اعلام کرد؛ تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV شیوع عفونت با سویه های خطرناک این ویروس را بیش از ۶۵ درصد در دختران نوجوان آمریکایی، کاهش داده است. برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی موجب سرطان دهانه رحم و سایر اندام های تناسلی می شود و سالیانه در آمریکا بیش از ۴۰۰۰ زن به دلیل سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می دهند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا، سی دی سی، روز دوشنبه اعلام کرد؛ تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا شیوع عفونت با سویه های خطرناک این ویروس را بیش از ۶۵ درصد در دختران نوجوان آمریکایی، کاهش داده است.

تزریق واکسن اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی به یک دختر نوجوان آمریکایی

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها  و انجمن سرطان آمریکا، با اندازه گیری شیوع آلودگی ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV در دو مقطع زمانی سه ساله،  پیش و پس از معرفی واکسن گارداسیل، نتیجه گیری کردند که تزریق واکسن به دختران ۹ تا ۱۳ ساله، میزان این عفونت خطرناک و سرطان زا را به یک سوم درصد کاهش داده است. عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV موجب پیدایش تغییرات بدخیم در سلول های دهانه رحم و ایجاد سرطان در زنان می شود.

دکتر لیزا استیونس، از انیستیتوی ملی سرطان آمریکا می گوید: “چیزی که من می توانم با قاطعیت می توانم اظهار نظر کنم، این است که پیشگیری ارزان ترین و موثرترین راه مقابله با سرطان دهانه رحم است. واکسن گارداسیل بهترین، ارزانترین و ساده ترین راه پیشگیری از عفونت پاپیلومای انسانی و ابتلا به سرطان های تناسلی است و اتحادیه بین المللی ایمنسازی این واکسن را به قیمت مناسب در اختیار کشورهای کم درآمد هم قرار داده است.”

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از عفونت HPV از سال ۲۰۰۶ در اختیار قرار گرفته و تجویز آن به دختران ۹ تا ۱۳ توصیه می شود. در سال ۲۰۱۲ مرکز ملی سرطان در امریکا با تغییر دستورالعمل قبلی، تزریق واکسن را به پسران در همان محدوده سنی نیز توصیه کرد.

یک زوج نوجوان آمریکایی

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از عفونت HPV از سال ۲۰۰۶ در اختیار قرار گرفته و تجویز آن به دختران ۹ تا ۱۳ توصیه می شود.  در سال ۲۰۱۲ مرکز ملی سرطان در امریکا با تغییر دستورالعمل قبلی، تزریق واکسن را به پسران در همان محدوده سنی نیز توصیه کرد.

دکتر استیونس اضافه می کند، گام بسیار مهم دیگری نیز وجود دارد که در پیشگیری از سرطان باید جدی گرفته شود. او می گوید: “سیگار نکشید و اگر می کشید، حتما ترک کنید، سیگار کشیدن خطرناک ترین رفتار انسانی و موجب بروز سرطان است. البته رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی کافی نیز اهمیت دارند ولی اگر می خواهید از یک کار شروع کنید، حتما ترکگ سیگار باشد.”      

به گفته او کارآیی و اثر بخشی واکسن گارداسیل در پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار بیشتر از غربالگری با تست پاپ اسمیر است و اضافه می کند، در جوامعی که واکسیناسیون انجام شده است، شیوع عفونت حتی در کسانی که واکسن نزده اند نیز ۳۴ درصد کم می شود.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics