انجمن متخصصان بینایی سنجی در آمریکا توصیه می کند، به منظور پیشگیری از نزدیک بینی چشم، کودکان باید روزانه حداقل ۴۵ دقیقه، در فضای باز ورزش و بازی کنند. نزدیک بینی یکی از عیوب انکساری چشم است و طی آن افزایش تحدب عدسی موجب می شود که فرد مبتلا تنها اشیأ، نوشته‌ها و علامتها را در فاصله نزدیک به خوبی تشخیص می‌دهد. اما به دلیل تحدب غیر معمول عدسی، نور وارده به چشم بصورت دقیق بر روی شبکیه متمرکز نمی‏شود و وضوح تصاویر دور کاهش می‏یابد.

myope-enfant

نزدیک بینی چشم در آسیایی تبارها بسیار شایع است. در چین ۹۰ درصد دانشجویان از عینک دوربین استفاده می کنند در تایوان هم ۸۴ درصد کودکان نزدیک بین هستند. اغلب این افراد، باید برای تصحیح بینایی خود، از عدسی واگرا یا مقعردر عینکشان استفاده کنند.

متخصصان از دلایل مختلفی برای نزدیک بینی چشم های مردمان شرق آسیا نام می برند.از جمله این عوامل؛ ورود زودرس کودکان به مدرسه، استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و مانیتورهای مختلف و دوری جستن از فعالیت و جست و خیز در فضای باز است. به همین دلیل گروهی از چشم پزشکان دانشگاه سان یات سن در استان گوانگ ژوآ چین،  با انجام یک پژوهش معتبر و ممتاز بر روی ۲۰۰۰ کودک دبستانی در این منطقه، نتیجه گرفتند که خطر ابتلا به نزدیک بینی، در کودکانی که به طور روزمره در فضای بیرون فعالیت نمی کنند، ۳۳ درصد بیشتر است. دکتر مینگو آنگ، سرپرست تیم تحقیق می گوید، آنها برای این پژوهش کودکان را به صورت تصادفی، به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول روزانه ۴۵ دقیقه در فضای بیرون جست و خیز می کرد و گروه دوم، رویه معمول زندگی خود را دنبال کردند. پس از گذشت ۳ سال قدرت بینایی این کودکان اندازه گیری شد و محققان دریافتند که شیوع نزدیک بینی در گروهی که فعالیت خارج از منزل نداشتند، بیشتر است.

ehp.122-a12.g004

بر همین مبنا، انجمن متخصصان بینایی سنجی در آمریکا توصیه می کند، کودکان و پدر و مادرها این قانون طلایی “۲۰-۲۰-۲۰” را به خاطر بسپارند و “پس از ۲۰ دقیقه نگاه ثابت به کتاب یا مانیتور، ۲۰ ثانیه به یک شئ که در فاصله ۲۰ پایی (تقریبا ۶ متر) قرار دارد، نگاه کنند.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics