باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، در ۳۵ مین سالگرد شناسایی نخستین بیمار مبتلا به ایدز گفت، او اطمینان دارد که اپیدمی ایدز تا سال ۲۰۳۰ پایان خواهد یافت.

آقای اوباما افزود، اطمینان او بر اساس گزارش مقام های بهداشتی آمریکا و تعهد جامعه جهانی به حذف این بیماری تا ۱۴ سال دیگر است و تأکید کرد که این موفقیت تنها در صورتی حاصل خواهد شد که گام های تدوین شده به درستی پیش رود.

 در بیانیه روز یکشنبه که توسط کاخ سفید متشر شد، آمده است که: " داستان اپیدمی ایدز در ۳۵ سال گذشته، از ترس، عدم اطمینان و از دست رفتن قربانیان، به مقاومت، نوآوری، نجات جان ملیون ها نفر و امید به پایان تراژدی رسید."

کاخ سفید در بزرگداشت روز جهانی ایدز سال ۲۰۱۵

در بخش دیگری از بیانیه او که روز یکشنبه توسط کاخ سفید متشر شد، آمده است که: ” داستان اپیدمی ایدز، در ۳۵ سال گذشته، از ترس، عدم اطمینان و از دست رفتن قربانیان، به مقاومت، نوآوری، نجات جان ملیون ها نفر و امید به پایان تراژدی رسید.”

به مناسبت این روز، گفتگویی داشتم در برنامه خبر، با نگاهی به دلایل علمی ادامه اپیدمی تا ۱۴ سال دیگر:

شرط لازم کنترل اپیدمی ایدز شناسایی افراد آلوده به اچ آی وی و آغاز سریع درمان است. در حال حاضر ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سراسر دنیا ایدز دارند و پیش بینی می شود، قطع زنجیره سرایت بیماری از این افراد بوسیله درمان، یا پیشگیری از انتقال آلودگی به افراد سالم،  تا ۲۰۳۰ طول می کشد.

شرط کافی پایان دادن به اپیدمی ایدز تولید واکسن برای پیشگیری از بروز موارد جدید بیماری است. در حال حاضر بدلیل توانایی بالای ویروس ایدز در موتاسیون و تغییر توالی ژن ها موفق نبوده است. ولی برآورد می شود که تکنولوژی تازه و بودجه عظیم تحقیقات Human Genome Project جهان را تا سال ۲۰۳۰ از این بیماری نجات دهد.

سپس به وضعیت ایران پرداخته و خبر مربوط به افزایش شیوع آلودگی به ویروس اچ . آی . وی در استان البرز را واکاوی و گزارش انجمن همیاران سلامت درباره روند افزایشی شیوع ایدز در ۴ زندان اطراف کرج به دلیل رفتارهای پرخطر جنسی و تزریق مشترک مواد مخدر توسط معتادان زندانی را با بینندگان مطرح کردم.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics