نتیجه یک پژوهش در دانشگاه استانفورد آمریکا، نشان داده که مصرف طولانی مرفین و داروهای مخدر پس از جراحی ، یکی از دلایل مهم اعتیاد به مسکن های تخدیری است. نتیجه این تحقیق در آخرین شماره ی جاما، مجله معتبر جامعه پزشکی آمریکا منتشر شده و تأکید کرده که خطر اعتیاد در مردان بیشتر از زنان و در افراد مسن بیشتر از جوانان است.

نتیجه یک پژوهش در دانشگاه استانفورد آمریکا، نشان داده که مصرف طولانی مرفین و سایر مخدرها، پس از عمل های جراحی ، یکی از دلایل مهم اعتیاد به مسکن های تخدیری است. نتیجه این تحقیق در آخرین شماره ی جاما، مجله معتبر جامعه پزشکی آمریکا منتشر شده و تأکید کرده که خطر اعتیاد در مردان بیشتر از زنان و در افراد مسن بیشتر از جوانان است

داروهای مسکن و مخدر که با نسخه تجویز می شوند، ممکن است فرد را معتاد کنند

درد پس از یک عمل جراحی عمده بر روی استخوان، مفصل، قفسه سینه یا احشا داخلی، معمولا طولانی و غیر قابل تحمل است و بیمار را بسیار رنجور می کند. به همین دلیل تجویز مرفین، کدئین و سایر مخدرها در این مرحله اجتناب ناپذیر است. اما اگر استفاده از این داروها پس از سه ماه اول، بیش از ۱۲۰ روز ادامه یابد، یا بیش از ۱۰ قرص در روز مصرف شود، نشانه اعتیاد به داروست.

انیستیتوی ملی بهداشت آمریکا می گوید، در سال  ۲۰۱۰ نزدیک به ۹ میلیون نفر در آمریکا بدنبال عمل جراحی، به مصرف مسکن های مخدر، معتاد شدند. در پی آن، پژوهشگران دانشگاه استنفورد با بررسی اطلاعات موجود در مرکز داده های سلامت و بیماری آمریکا و شیوع اعتیاد پس از جراحی اعلام کردند، خطر وابستگی و اعتیاد در کسانی که پیش از عمل، اهل دکتر رفتن و دوا خوردن نیستند، بیشتر است.

ریسک اعتیاد، بسته به عمل جراحی بین یک و نیم تا ۵ درصد است و این خطر در افراد الکلی و آنها که اضطراب دارند، از دیگران بیشتر است." او معتقد است؛ تنها اقدامی که می تواند از تبدیل شدن مصرف دارو برای درد به اعتیاد جلوگیری کند، مشاوره پزشکی پیش از رسیدن به مرحله اعتیاد است.

اعتیاد به داروهای نسخه ای و مواد مخدر خیابانی، علائم و عوارض مشابهی دارن.

به گفته دکتر اریک سان، مدیر اجرایی این تحقیق در دانشگاه استانفورد، ریسک اعتیاد، بسته به عمل جراحی بین یک و نیم تا ۵ درصد است و  این خطر در افراد الکلی و آنها که اضطراب دارند، از دیگران بیشتر است.” او معتقد است؛ تنها اقدامی که می تواند از تبدیل شدن مصرف دارو برای درد به اعتیاد جلوگیری کند، مشاوره پزشکی پیش از رسیدن به مرحله اعتیاد است.

دکتر سان به پزشکان توصیه می کند که مراقب میزان مصرف داروهای مخدر در دوران نقاهت پس از جراحی باشند و  چنانچه مصرف این داروها بیش از  حد انتظار طول کشیده یا دوز آن بالاست، بتدریج میزان اش را کاهش دهند. پژوهشگران می گویند، نخستین نشانه های اعتیاد در بیماران، بالا بردن دوز دارو بدون مشورت پزشک و مراجعه به پزشکان متعدد برای تجدید نسخه است.

 

 

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics