شیوع بالای ضربه های مغزی در جانبازان جنگ و ورزشکاران حرفه ای آمریکا، در مرکز توجه  بسیاری است. اما اخیرأ در آریزونا، گروهی از پزشکان متوجه شدند، این عارضه خطرناک در گروه دیگری از ورزشکاران هم بالاتر است. این گروه دیگر، زنان آسیب دیده از خشونت خانگی هستند.

Brain+Injuries+Domest

یکی از این افراد، سوزان کانتراراس است که  مدت ها از سر درد، فراموشی و افکار پریشان رنج می برد. اما پزشک او در معاینه و آزمایش های روتین هیچ یافته غیر معمولی پیدا نمی کرد، تا اینکه گزارش مددکار اجتماعی مرکز توجه او را جلب می کند. در گزارش آمده بود که: سوزان بارها از شریک زندگی اش کتک خورده…

domestic violence victims

 

ضربه مغزی ِ ناشی از ضربه های ِ فیزیکی مکرر در طی خشونت خانوادگی، یکی از آسیب هایی است که بدلیل نداشتن علائم بارز، اغلب مورد بی توجهی واقع می شدند. تا اینکه اخیرا نتیجه یک بررسی بر روی پرونده های مددکاری در فونیکس آریزونا نشان داد، از هر ۱۰ زن قربانی خشونت، ۶ نفر آنها دچار ضربه مغزی شده اند. اما اغلب آنها زمانی تشخیص داده می شوند که با علامت های جسمی- روانی دیگر به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

 

بطور کلی ضربه مغزی ناشی از ضربات و تروما به سر بوده و سبب تغییر در وضعیت ذهنی و روانی با یا بدون تغییر در سطح هوشیاری می شوند. تغییر در وضعیت ذهنی به دنبال ضربه وارده به سر می تواند سبب تغییر شخصیت، حافظه (از بین رفتن حافظه)، نقایص عصبی یا فقدان هوشیاری گردد.
آسیبهای مغزی ملایم ناشی از ضربه امری شایع در ورزشهای تماسی و بدنبال برخوردهای ورزشی است.

 

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics