پژوهشگران دانشگاه رایس در هیوستون تگزاس، می گویند؛ برخلاف باور رایج، سلول های عصبی مغز قادر به ترمیم و بازسازی خود هستند. این سلول ها از پیچیده ترین مکانیسم های زیست شناسی برخوردارند و دانش امروز در این باره هنوز محدود است.

این محققان با استفاده از دستگاه های پرتونگاری پیشرفته و میکروسکوپ های قوی،قادر به مشاهده ی سلول های مغز و ارتباط آنها در محل پایانه های عصبی شدند و امینه قطاب، پژوهشگر ارشد این پروژه در دانشگاه رایس تگزاس می گوید: ” ما در حقیقت به نیای سلولی نورون ها در مغز نگاه می کنیم. این سلول ها توان تجدید و باز آفرینی سلول های مغز را در شبکه های فعال عصبی دارند.”

با استفاده از دستگاه های پرتونگاری پیشرفته و میکروسکوپ های قوی، پژوهشگران، قادر به مشاهده ی سلول های مغز و ارتباط آنها در محل پایانه های عصبی است.

نمای نزدیک سی تی اسکن مغز

 

سلول های مغز از طریق پیام های شیمیایی و الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و در صورت نیاز، پروتئین های مخصوصی وجود دارد که امکان رشد یک سلول عصبی تازه را از سلول های نیمه تمایز یافته فراهم می کند. و حالا تیم پژوهشی دانشگاه رایس، متشکل از پزشک، بیولوژیست، نانو تکنولوژیست  و متخصصان الکترونیک در تلاش هستند تا جزییات ساز و کار پیام رسانی و رشد و نمو مجدد نورون ها را مشخص کنند.

 

پژوهش دانشگاه رایس، یکی از پروژه های نهاد پیشگامی است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، با اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار بودجه تحقیقاتی، برای تهیه نقشه ژن های انسانی، بنیانگذاری کرد. و امینه قطاب امیدوار است، پروژه تحقیقاتی آنها با تقویت دانش عصب شناسی و شناخت ِ ساز و کار ِ رشد و تکثیر سلول های عصبی، امکان درمان های مؤثر برای آلزایمر، سکته مغزی و سایر بیماری های اعصاب فراهم کند. دانشگاه رایس قرار است به زودی، با تهیه یکی از پیشرفته ترین کامپیوترهای جهان تحلیل داده های گردآوری شده این تیم پژوهشی را آغاز کند.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics