سازمان جهانی بهداشت نسبت به انتشار سریع ویروس زیکا اعلام نگرانی کرده و پیش بینی می کند تا سال آینده، ۴ میلیون نفر در قاره آمریکا به ویروس آلوده می شوند. بریتانیا، فرانسه و دانمارک، گزارش داده اند  که این ویروس را در نمونه های خون چند مسافری که به  برزیل و کشورهای آلوده سفر کرده بودند شناسایی کرده اند. اداره کل بهداشت ایالت های ویرجینیا و آرکانزاس در آمریکا نیز/ وجود ویروس را در خون ۲ بیمار تایید کرده اند. ویروس زیکا از راه نیش پشه منتقل می‌شود اما ممکن است عامل یک ناهنجاری مادرزادی خطرناک در نوزادان شود.

طرح مبارزه و کنترل شیوع ویروس زیکا در برزیل

شیوع نگران کننده ویروس زیکا در قاره آمریکا و اروپا

مارگارت چان، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، روز ۲۷ ژانویه در نشست اضطراری بیماری های واگیر تأکید کرد، ” گسترش انفجاری ویروس زیکا به مناطق جغرافیایی جدید، بسیار نگران کننده است. زیرا به نظر می رسد، زیکا عامل تولد نوزادان ناقص با جمجمه های کوچک است و مردم مناطق غیر بومی نسبت به ویروس ایمنی ندارند.”

در همین راستا پرفسور آندرو ایستون، متخصص ویروس شناسی دانشگاه وارویک می گوید پشه ی عامل انتقال این بیماری می تواند در محیط مقاومت کرده و به مناطق جدید گسترش یابد. او اضافه می کند، “پشه ای که عامل انتقال این بیماری است، آئدس آایجپتی Aedes aegypti نام دارد و بسیار به محیط های شهری خو گرفته و سیر تکامل آن به گونه ای است که براحتی با زندگی در کنار آدم ها تطابق پیدا می کند و افراد در معرض خطر، خصوصا زنان حامله باید خودشان را از نیش پشه محافظت کنند.”

زیکا عامل یک بیماری ملایم و تب دار بومی است، اما اپیدمی اخیر آن، در برخی کشورهای آمریکای جنوبی و حوزه کارائیب، موجب بروز علائم نادر و ناهنجاری های جنینی شده است. سازمان جهانی بهداشت می گوید در حال حاضرتنها روش برای پیشگیری از عفونت پرهیز از گزیده شدن به ‌وسیله پشه‌ها و به تاخیر انداختن سفر به مناطق آلوده است.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics