۱۵۰ کارشناس برجسته بهداشت عمومی با امضای یک نامه سرگشاده به مارگارت چان، تصمیم کمیته بین المللی المپیک و سازمان جهانی بهداشت را در برگزاری مسابقات المپیک تابستانی امسال در برزیل، غیر مسئولانه و غیر اخلاقی خواندند. آنها می گویند، برگزاری این مسابقات، بیش از نیم میلیون بازدیدکننده و ورزشکار را، از سراسر جهان، در معرض آلودگی به ویروس زیکا و تبعات ناهنجار آن قرار می دهد.

آلودگی زنان باردار به ویروس زیکا باعث تولد نوزادانی با عارضه مغزی جمجمه کوچک میکروسفالی می‌‌شود.

یک نوزاد میکروسفال که مادرش در دوران حاملگی به ویروس زیکا آلوده شده بود

این دانشمندان در نامه سرگشاده‌شان به سازمان جهانی بهداشت گفته‌اند یافته‌های جدید درباره این ویروس برگزاری مسابقات المپیک در برزیل را به امری خطرناک بدل می‌کنند.

دکتر امیر عطاران، از دانشگاه اتاوا در کانادا که از تهیه‌کنندگان و امضاکنندگان این نامه است، می گوید: “مشکل اینجاست که اگر المپیک طبق برنامه برگزار شود و نیم میلیون نفر از سراسر دنیا به برزیل بروند، مسلمأ اغلب شون می توانند تا حدودی از خودشون مراقبت کنند ولی اینکه فکر کنیم ۵۰۰ هزار نفر تماشاگر المپیک، قرار است به جای گردش در هوای آزاد و لذت بردن از مسابقات و کارناوال های شاد، در اتاق های سربسته زیر کولر بنشینند، یک ساده لوحی است.”

با این همه کمیته بین‌المللی مسابقات المپیک گفت که شیوع بیماری زیکا در نقاطی از آمریکایی جنوبی و مرکزی مانع برگزاری بازی‌های سال ۲۰۱۶ در ریو دوژانیرو، برزیل، نخواهد شد. سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در آمریکا هم به این درخواست پاسخ منفی داده اند.

اما ترس از زیکا موجب شده، گروهی از قهرمانان و امیدهای برتری مسابقات از جمله هوپ سولو دروازه بان برجسته ی تیم فوتبال زنان آمریکا، درباره حضور خود در بازی ها ابراز تردید  کنند. تصمیمی که ذهن تقریبا همه ورزشکاران المپیک ۲۰۱۶ ریو را بخود مشغول کرده است.

ویروس زیکا، از ماه مه سال گذشته در برزیل مشاهده و سپس رد پای آن در ۲۰ کشور دیگر جهان نیز مشاهده شده است. آلودگی زنان باردار به ویروس زیکا باعث تولد نوزادانی ناهنجار با مغز و جمجمه کوچک می‌‌شود و پژوهشگران هشدار می‌دهند که ویروس زیکا ممکن است خطرناکتر از چیزی باشد که تاکنون تصور می‌شد.

دانشمندانی که به سازمان بهداشت جهانی نامه نوشته‌اند می‌گویند برنامه‌های مبارزه با زیکا در برزیل موفقیت‌آمیز نبوده و سیستم درمانی ضعیف برزیل دلیل دیگری برای تغییر برنامه‌های المپیک برزیل است.

دکتر امیر عطاران که به همراه دیگر پزشکان امضاء کننده این نامه وبسایتی برای اعتراض خود به راه انداخته‌اند و از پزشکان سراسر جهان برای پیوستن به تومارشان دعوت کرده‌اند.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics