پژوهشگران دانشگاه گرانادا در اسپانیا، مدعی هستند که با ساخت یک دوربین تازه ترموگرافی که مجهز به دستگاه دما سنج و دما نگار است، قادر به تمایز عشق واقعی و دروغین هستند. آنها می گویند گام بعدی این فن آوری، طراحی اپلیکیشن موبایلی است که عشاق تقلبی را در جا رسوا می کند.

این محققان که در زمینه روانشناسی تجربی مطالعه می کنند، پیشتر و با سنجش حرارت اجزای مرکزی صورت و ترسیم آن (ترموگرافی) مدعی شده اند که دماغ انسان ها وقت دروغ گفتن خصوصأ درباره عشق واقعی و دروغین داغ می شود که این گرمای ناگهانی آن را قرمز می کند یا افراد را به فین فین می اندازد یا وادارشان می کند دماغ شان را لمس کنند مثلا آن را بخارانند.

این محققان که در زمینه روانشناسی تجربی مطالعه می کنند، پیشتر و با سنجش حرارت اجزای مرکزی صورت و ترسیم آن (ترموگرافی) مدعی شده اند که دماغ انسان ها وقت دروغ گفتن داغ می شود که این گرمای ناگهانی آن را قرمز می کند یا افراد را به فین فین می اندازد یا وادارشان می کند دماغ شان را لمس کنند مثلا آن را بخارانند.

نحوه توزیع حرارت در اجزا مختلف صورت

پژوهشگران برای مطالعه اخیر خود، منحنی های دما نگار دست غالب ۶۰ دانشجوی داوطلب را که به تازگی با فردی رابطه عاطفی نزدیک برقرار کرده بودند، پیش و پس از یک آزمایش ساده مطالعه کردند. آزمایش از این قرار بود که داوطلبان، در حالی که به عکس شریک عشقی شان خیره شده بودند. به مدت ۲ دقیقه دست غالب یا دستی را که با آن می نویسند در آب یخ قرار دادند.

پژوهشگران برای مطالعه اخیر خود، منحنی های دما نگار دست غالب ۶۰ دانشجوی داوطلب را که به تازگی با فردی رابطه عاطفی نزدیک برقرار کرده بودند، پیش و پس از یک آزمایش ساده مطالعه کردند. آزمایش از این قرار بود که داوطلبان، در حالی که به عکس شریک عشقی شان خیره شده بودند. به مدت ۲ دقیقه دست غالب یا دستی را که با آن می نویسند در آب یخ قرار دادند.

دمانگاری صورت یک دختر داوطلب و الته عاشق روی مانیتور

دکتر الکس مولین، پژوهشگر ارشد این پروژه می گوید: “در حالت عادی بازگشت به دمای معمول بدن سریع تر اتفاق می افتد، ولی وقتی آنها به عکس کسی که دوستش دارند نگاه می کنند، مدت زمان طولانی تری لازم است تا به دمای پایه برسند.

به گفته او؛ تماشای عکس یار برای کسی که عاشق است، موجب تشدید گردش خون و ۲ درجه افزایش حرارت مرکزی بدن و بازتاب آن در دست ها، گونه، پیشانی، بینی است.

دوربین ترموگرافی

وسیله مفید و کارآمدی است که انرژی حرارتی منتشر شده از اجسام را جمع‌آوری و آن را به یک تصویر رنگی با کیفیت تبدیل می‌کند. البته تصاویر ایجاد شده توسط دوربین در اصل خاکستری هستند که با کمک کامپیوتر داخل دوربین به تصویر رنگی تبدیل می‌شوند. پژوهشگران در نظر دارند، تا ماه آینده این تکنولوژی را در موبایل ادغام کرده و در نخستین نمایشگاه بین المللی تلفن های مجهز به دما نگار در معرض نمایش و فروش بگذارند.

 

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics