۳۱ مین دوره بازیهای تابستانی المپیک ریو به طور غیر رسمی، از روز سوم اوت ۲۰۱۶ برابر با ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ با برگزاری مسابقات فوتبال بانوان شروع شد و رقابت ورزشکاران در ۲۷ رشته ورزشی دیگر به طور رسمی از چهاردهم با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز شد. بازیهای امسال المپیک ریو  با خطر حملات تروریستی، جنجال دوپینگ گسترده دولتی در روسیه و از همه پر سر و صدا تر، شیوع ویروس خطرناک زیکا و  و باکتری های کشنده به دلیل آلودگی آبهای سواحل ریو، المپیک ۲۰۱۶ را متفاوت از دوره های قبل کرده است.

 

دانشمندان دنیا با محاسبه احتمالات و متغیرهای مستقل و مخدوش کننده بر سر میزان گسترش بین المللی زیکا پس از المپیک اختلاف نظر دارند، اما هیچ تردیدی درباره انتقال ویروس از طریق بازیگران و تماشاگران به کشورهایشان وجود ندارد. مردمی که از قبل نسبت به بیماری مردم نیستند و توان ادغام ژنی ویروس هم که از قبل ثابت شده است.

برگزاری المپیک در سایه خطر انتشار زیکا

 

با این همه؛ کمیته زیکا در سازمان جهانی بهداشت WHO می گوید، بدلیل پایان فصل تخم ریزی پشه در نیمکره جنوبی و کشورهای درگیر اپیدمی خطر گسترش بین المللی زیکا بسیار کم است. اما منتقدان این تصمیم می گویند، به رغم پایان یافتن فصل گرما در برزیل، زاد و ولد پشه ها تنها فروکش می کند و به صفر نمی رسد. در همین حال، ورزشکاران و مسافران از نقاط مختلف دنیا به برزیل میایند و در بازگشت به کشورهایی بر می گردند که فصل تخم ریزی پشه در آن ادامه دارد. طبق آمار گمرکات و مبادی ورودی برزیل، بیش از نیم میلیون بازدیدکننده و ورزشکار را، از سراسر جهان، برای مسابقات وارد ریو شدند.

ویروس زیکا، از ماه مه سال گذشته در برزیل مشاهده و سپس رد پای آن در ۲۰ کشور دیگر جهان نیز مشاهده شده است. آلودگی زنان باردار به ویروس زیکا باعث تولد نوزادانی ناهنجار با مغز و جمجمه کوچک می‌‌شود و پژوهشگران هشدار می‌دهند که ویروس زیکا ممکن است خطرناکتر از چیزی باشد که تاکنون تصور می‌شد.

Global Spread of Zika Virus Rio de Janeiro

در برنامه افق نوی پنجشنبه ۱۴ مرداد، با حضور دو کارشناس؛ دکتر بابک شادگان، رئیس کمیسیون ورزشی اتحادیه جهانی کشتی و مدیر پزشکی مسابقات کشتی المپیک ریو__ از طریق اسکایپ__ و دکتر شیده رضایی همکارم در استودیو، تنها  به دو موردی که با بهداشت عمومی سرکار دارد میپردازیم.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics