نتیجه یک تحقیق در دانشگاه جورج تاون نشان داده است که، اپلیکیشن های موبایل که برای کمک به تنظیم خانواده و بارداری، تولید و عرضه شده اند، قابل اعتماد نیستند و میزان شکست زوج هایی که برای تعیین زمان بارداری از این ابزار استفاده می کنند، بالا است.

این اپلیکیشن‌ها در اصل برای افزایش احتمال باروری، تعیین زمانی که شانس حاملگی بیشتر از روزهای دیگر است تولید شده‌اند اما زنان بطور روزافزونی برای جلوگیری از حاملگی و تنظیم خانواده از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند.

به گفته محققان این پژوهش، این اپلیکیشن‌ها برای ثبت و ضبط اطلاعات مثل، اولین روز شروع پریود، آخرین روز پریود، اندازه‌گیری تغییرات دمای بدن در حول و حوش تخمک‌گذاری، و تعیین دوره هر قاعدگی موثرند اما تنها اپلیکیشن‌هایی که کاملا بر اساس شواهد محکم علمی طراحی شده‌اند می‌توانند برای پیشگیری از بارداری بکار روند.

اپلیکیشن موبایل تعیین زمان تحمک گذاری

بر حسب تغییراتی که در یک سیکل قاعدگی در بدن رخ می‌دهد، زنان می‌توانند محدوده زمانی تخمک‌گذاری، یعنی زمانی در دوره قاعدگی که قابلیت باروری و حاملگی را دارند، مشخص کرده و در این مدت یا از سایر روش‌های پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده استفاده کنند یا از آمیزش خودداری کنند.

تخمک‌گذاری معمولا در میانه سیکل قاعدگی اتفاق می‌افتد (فاصله بین اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی). زنی که پریود منظم دارد می‌تواند حدس بزند که بین ۱۶ تا ۱۰ روز پیش از پریود بعدی زمان تخمک‌گذاری است. سایر تغییرات فیزیولوژیک عبارتند از:

افزایش ترشحات دهانه‌ رحم در زمان تخمک‌گذاری

افزایش نامحسوس دمای بدن پس از تخمک‌گذاری

دردناک شدن پستان‌ها، شکم درد و نفخ

با این حال هیچکدام از این علائم قطعی نیستند و به دلایل مختلف ممکن است تغییر کنند. تنها روش قطعی اندازه‌گیری تغییرات هورمونی است.

به گفته محققان این پژوهش، این اپلیکیشن‌ها برای ثبت و ضبط اطلاعات مثل، اولین روز شروع پریود، آخرین روز پریود، اندازه‌گیری تغییرات دمای بدن در حول و حوش تخمک‌گذاری، و تعیین دوره هر قاعدگی موثرند اما تنها اپلیکیشن‌هایی که کاملا بر اساس شواهد محکم علمی طراحی شده‌اند می‌توانند برای تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری بکار روند.

ین اپلیکیشن‌ها بر اساس طول دوره و تغییرات هورمونی بدن در سیکل باروری خصوصا حول و حوش زمان تخمک گذاری کار می کنند.

محققان جورج تاون،  ۹۵ اپلیکیشن را که در آی‌تیونز، گوگل و گوگل‌پلی در دسترس هستند انتخاب کردند. از این میان ۵۵ اپلیکیشن حذف شدند، چون یا خود اعلام کرده بودند که نباید از این اپلیکیشن برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد یا اینکه روشن نکرده بودند آیا از روش باروری‌شناختی مبتنی بر شوهد علمی استفاده می‌کنند یا از روش‌های دیگر.

۴۰ اپلیکیشن دیگر بر اساس معیارهایی مثل دقت یا سهولت استفاده و معیارهای دیگر بررسی شدند که در میان آنها ۳۰ اپلیکیشن روزهای باروری، حول و حوش تخمک‌گذاری را پیش‌بینی می‌کردند اما ۱۰ اپلیکیشن دیگر نه.

در مجموع “ففط شش اپلیکیشن از نظر دقت نمره کامل را به دست آوردند یا اینکه پاسخ منفی کاذب نداشتند” (یعنی روزهایی را که احتمال حاملگی وجود داشت به اشتباه جزء روزهایی که احتمال حاملگی وجود ندارد اعلام نمی‌کردند).

این محققان به این نتیجه رسیده‌اند که بر جلوگیری از بارداری صرفا نمی‌توان به این اپلیکیشن‌ها متکی بود و توصیه کرده‌اند زنانی که از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند، حتمأ باید در این باره آموزش ببینند.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics