وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، یو اس دی ای، روز گذشته، دستورالعمل دریافت مواد غذایی را روزآمد کرد. راهنمای جدید که هر ۵ سال یکبار با هدف پیشگیری از چاقی و بیماری های مزمن تدوین می شود، این بار انگشت اتهام را به سوی مصرف بی رویه  شکر و نمک و چربی های اشباع شده نشانه رفته و بر خلاف سال های قبل، خوردن تخم مرغ و گوشت را عامل خطر اصلی نمی داند.

“بشقاب من” نمونه ساده و قابل درک هرم غذایی راهنما ست، و شما می توانید میزان بهینه مواد مغذی را که هر فرد باید بصورت روزانه دریافت کند، در آن ببینید. روز گذشته مقام های بهداشتی آمریکا، توصیه های خود را برای محتویات این بشقاب  در ۵ سال آینده منتشر کردند.  بر مبنای توصیه جدید، میزان نمک خورده شده در روز باید به یک قاشق چای خوری یا ۲۳۰۰ میلی گرم محدود شود.

بشقاب من" نمونه ساده و قابل درک هرم غذایی راهنما ست، و شما می توانید میزان بهینه مواد مغذی را که هر فرد باید بصورت روزانه دریافت کند، در آن ببینید.

تعادل و تنوع در بشقاب غذایی سالم

راهنمای جدید تاکید می کند، قند و  شکر افزوده به مواد خوراکی، بزرگترین عامل مشکل ساز سلامت مردم در حال حاضر است و موجب چاقی و بروز دیابت و بیماری های قلبی عروقی می شود.

سیلویا بر ول، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا می گوید، “توصیه جدید آن است که میزان شکر افزوده باید کمتر از ده درصد کالری روزانه باشد.” به گفته او، شکر افزوده با شکر طبیعی موجود در میوه ها و سایر مواد طبیعی فرق می کند و با خوردن آن فقط به خودتان ضرر می رسانید. یکی از اصلی ترین منابع شکر افزوده، نوشابه ها هستند و باید به شدت از آنها پرهیز شود.

متخصصان بهداشتی می گویند، توصیه جدید  بر مبنای دش دایت و توسط پزشکان و متخصصان تغذیه در انیستیتوی ملی سلامت ِ قلب و عروق آمریکا __ برای کاهش و کنترل فشار خون و چربی خون بالا__ تدوین شده است. اساس این رژیم، محدود کردن چربی اشباع، نمک و شکر است و این اقلام توسط مواد مغذی دیگری نظیر غلات، گوشت پرندگان، مغزهای خوراکی و لبنیات کم چربی جایگزین می شود.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics