کره جنوبی، با راه انداختن کمپین نور صورتی در پوسان، سیستم هشدار دهنده ای در واگن های مترو نصب کرده است که سفرهای درون شهری را برای زنان حامله، در ساعت های شلوغ و پر ترافیک ساده تر و کم خطر تر می کند. البته مادران حامله باید یک سنسور در کیف شان حمل کنند و گرنه تا مترو آنها را تشخیص دهد.

 

کره جنوبی، با راه انداختن کمپین نور صورتی در پوسان، سیستم هشدار دهنده ای در واگن های مترو نصب کرده که سفرهای درون شهری را برای زنان حامله، در ساعت های شلوغ و پر ترافیک ساده تر و کم خطر تر می کند. البته مادران حامله باید یک سنسور در کیف شان حمل کنند و گرنه تا مترو آنها را تشخیص دهد.

سنسوری که مادران حامله باید در هنگام سوار شدن در کیف شان حمل کنند

در ساعات شلوغ و پر رفت و آمد صبح در پوسان دومین شهر بزرگ کره جنوبی، مثل اغلب شهرهای بزرگ دنیا، مترو یکی از بهترین گزینه هاست. ولی نه برای زنان حامله… آنها تا پیش از آغاز کمپین نور صورتی در استفاده از این بهترین گزینه تردید داشتند. کمپین با استفاده از تکنولوژی بلو توث، کارت های هوشمندی که تصویر یک نوزاد روی آن است، در اختیار زنان حامله قرار می دهد که  به محض سوار شدن آنها به مترو، لامپ صورتی مخصوصی را منوّر می کند و از مسافران می خواهد، صندلی شان را به او بدهند.

جونگ چون هی، یک مادر باردار اهل سئول می گوید، “تا پیش از این کمتر اتفاق افتاده بود که کسی صندلی اش را در مترو به من واگذار کند، اما بعد از راه افتادن کمپین صورتی، تقریبأ همه صندلی شان را به من تعارف می کنند. و من احساس امنیت بیشتری می کنم.” 

این کمپین ابتدا با مشارکت ۵۰۰ زن حامله داوطلب، در پوسان دومین شهر بزرگ کره جنوبی مورد آزمایش قرار گرفت. برنامه پنج ساله شهر پوسان در نظر دارد که همه سیستم های خدمات شهری از جمله حمل و نقل را هوشمند کند.

کمپین با استفاده از تکنولوژی بلو توث، کارت های هوشمندی که تصویر یک نوزاد روی آن است، در اختیار زنان حامله قرار می دهد که به محض سوار شدن آنها به مترو، لامپ صورتی مخصوصی را منوّر می کند و از مسافران می خواهد، صندلی شان را به او بدهند.

کمپین نور صورتی

کیم بیم این- مدیر روابط عمومی پوسان در گفتگو با خبرنگاران توضیح داد، ” تولد نوزادان نارس و کم وزن، یکی از مشکلات شایع بهداشتی پوسان است و ما با همفکری مقام های بهداشتی تصمیم گرفتیم این طرح را در جهت پیشگیری از این عارضه و تامین رفاه مادران باردار اجرا کنیم.” 

در مطالعات ابتدایی این طرح برخی از پرسش شوندگان گفتند، افراد الزامأ متوجه حضور زنان حامله در ترن نمی شوند، بهمین دلیل کمپین تصمیم به رفع این نقیصه گرفت.

هان دونگ این، یکی از مسافران پر و پا قرص متروی پوسان توضیح می دهد که،”  تشخیص حامله بودن یک زن، خصوصا اگر در ماه های اول حاملگی ساده نیست. برای همین هم این لامپ های صورتی وقتی روشن می شوند، متوجه می شوید که مردم فوری از جا بلند می شوند.”  

شهر پوسان در نظر دارد، کمپین لامپ صورتی و نصب سیستم هوشمند آن را به کل شبکه حمل و نقل شهری و اتوبوس ها گسترش دهد.

 

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics