تعریف

آندروپوز تغییرات هورمونی مربوط به پیری در مردان است که گاهی یائسگی مردانه نیز نامیده می‌شود و با رویدادی که در زنان دیده می‌شود تفاوت دارد.

تغییرات هورمونی بخشی طبیعی از فرایند پیری محسوب می‌شوند. بر خلاف کاهش چشمگیر هورمون که در زنان طی یائسگی رخ می‌دهد، تغییرات هورمون‌های جنسی در مردان به‌تدریج رخ می‌دهند. در اینجا شما در می یابید که  باید منتظر چه اتفاق‌هایی باشید و چه اقدام‌هایی می‌توانید در مورد آن انجام دهید. برخی از پزشکان متوجه شده‌اند که مردان همان علائمی را گزارش می‌دهند که زنان در پیش‌یائسگی و یائسگی تجربه می‌کنند.

جامعه پزشکی هنوز در حال بحث درباره این موضوع است که آیا مردان واقعا با یائسگی با تعریف متداولش روبرو می‌شوند. پزشکان می‌گویند مردانی که تحت هورمون درمانی با تستوسترون قرار می‌گیرند، از برخی علائم مرتبط با همین به‌اصطلاح یائسگی مردانه رهایی پیدا می‌کنند.

همراه با کاهش هورمون تستوسترون، برخی از مردان با علائم زیر روبرو می‌شوند: خستگی مفرط ضعف افسردگی مشکلات جنسی

آندروپوز و مشکلات جنسی و افسردگی

علایم

از آنجا که مردان وارد دوره‌ای بنام یائسگی با تعریف خاصش نمی‌شوند، برخی از پزشکان به این مشکل اصطلاحاً کاهش آندروژن (تستوسترون) در طول پیری مردانه می‌گویند. البته مردان واقعاً با افزایش سن دچار کاهش در تولید هورمون تستوسترون می‌شوند اما این اتفاق همراه با شرایطی مانند دیابت نیز رخ می‌دهد.

همراه با کاهش هورمون تستوسترون، برخی از مردان با علائم زیر روبرو می‌شوند:

 • خستگی مفرط
 • ضعف
 • افسردگی
 • مشکلات جنسی

رابطه بین این علائم و کاهش سطح تستوسترون هنوز هم بحث‌برانگیز است. بر خلاف یائسگی در زنان که تولید هورمون به طور کامل متوقف می‌شود، کاهش تستوسترون در مردان فرآیندی آهسته‌تر است. بیضه‌ها بر خلاف تخمدان با کمبود مواد لازم برای ساخت تستوسترون مواجه نمی‌شوند. هر مرد سالم شاید بتواند تا دهه ۸۰سالگی از عمرش و یا حتی بعد آن به‌خوبی اسپرم‌سازی کند.

با این حال به خاطر بیماری، تغییرات نامحسوسی در عملکرد بیضه بین سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی و به طرز چشمگیرتری پس از سن ۷۰ سالگی در برخی مردان رخ می‌دهد.

تشخیص بیماری

برای تشخیص یائسگی مردانه، دکتر:

 • معاینه بالینی انجام می‌دهد
 • در مورد علائم می‌پرسد
 • آزمایشاتی برای رد مشکلات پزشکی منجر به این وضعیت بالینی سفارش می‌کند
 • آزمایش خون شامل اندازه‌گیری سطح تستوسترون سفارش می‌کند

درمان

اگر سطح تستوسترون پایین باشد، درمان جایگزین ممکن است به از بین بردن علائم زیر کمک کند:

 • کاهش علاقه به رابطه جنسی (کاهش میل جنسی)
 • افسردگی
 • خستگی مفرط
دکتر ممکن است شیوه زندگی خاص و یا تغییرات دیگری توصیه کند تا برخی از علائم یائسگی مردانه برطرف شود، مانند افزایش برنامه ورزشی

درمان یائسگی مردانه

درمان تستوسترون کم مربوط به پیری با درمان جایگزین تستوسترون به همان اندازه درمان جایگزین هورمون در زنان بحث‌برانگیز است، زیرا درمان جایگزین تستوسترون با خطرات بالقوه و عوارض جانبی همراه است. برای برخی از مردان، درمان با تستوسترون موجب تسکین علائم و نشانه‌های کمبود تستوسترون می‌شود. ولی برای دیگران، مزایای چنین درمانی مشخص نیست و خطرات احتمالی وجود دارد. درمان جایگزین تستوسترون ممکن است خطر حمله قلبی، سرطان پروستات یا دیگر مشکلات سلامتی را افزایش دهد. اگر مطمئن نیستید که آیا درمان با تستوسترون برایتان مناسب است یا خیر، همراه با دکتر به بررسی جوانب مثبت و منفی آن بپردازید.

اگر درمان جایگزینی با تستوسترون را انتخاب کرده‌اید، برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر صحبت کنید. دکتر ممکن است شیوه زندگی خاص و یا تغییرات دیگری توصیه کند تا برخی از علائم یائسگی مردانه برطرف شود، مانند افزایش برنامه ورزشی. از جمله:

 • رژیم غذایی
 • برنامه ورزشی
 • دارو‌ها، مانند داروی ضدافسردگی

در مورد مکمل‌های گیاهی احتیاط کنید. مکمل‌های گیاهی برای درمان تستوسترون کم مرتبط با پیری هنوز بی‌خطر و موثر ثابت نشده‌اند. برخی از مکمل‌ها حتی ممکن است خطرناک باشند. برای مثال، مصرف طولانی‌مدت از داروهای DHEA هیچ فایده‌ای ندارد و ممکن است خطر سرطان پروستات را افزایش دهد.

Web Analytics