معرفی دارو:

استامینوفن یا پاراستامول یک داروی ضد درد و ضد تب است. از استامینوفن در درمان بسیاری از دردها مانند سردرد، دردهای عضلانی، کمردرد و درد دندان استفاده میشود. تاثیر این دارو حدود ۱۲ دقیقه بعد از مصرف خوراکی آن شروع میشود. استامینوفن از دسته داروهای ضد التهاب نیست و اثرات ضد التهابی اندکی دارد. مصرف زیاد استامینوفن میتواند موجب آسیب کبد شود و در بعضی کشورها این دارو شایعترین علت آسیب حاد کبدی است. استامینوفن یکی از شایعترین داروهایی است که موجب مسمومیت میشود. این دارو بدون نسخه پزشک قابل دسترس است.

اثرات ضد درد استامینوفن در حد آسپیرین است در حالیکه اثرات ضد التهابی کمتری دارد. از استامینوفن میتوان در کاهش درد آرتریت یا التهاب مفاصل استفاده کرد گرچه این دارو تاثیر زیادی بر خود التهاب و یا کاهش قرمزی یا تورم مفصل ندارد. این دارو را میتوان بطور موثری در کنترل درد ساییدگی مفاصل مصرف کرد و اثر این دارو در کاهش درد آرتروز زانو با اثر ایبوپروفن قابل مقایسه است.

اشکال دارویی: قطره، قرص، شربت و شیاف

Acetaminophen

نحوهٔ مصرف

قرص استامینوفن را می‌توان برای سهولت بلع، خرد کرد. اشکال خوراکی استامینوفن را می‌توان با مقدار اندکی از مواد غذایی نظیر ماست یا مربا مخلوط کرد. برای استعمال راحت ‌تر شیاف بهتر است آن را ۳۰ دقیقه در یخچال نگاه داشت. اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید، می‌توانید به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده به برنامه دارویی منظم خود بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

توصیه در هنگام مصرف

اگر استامینوفن را به سبب درد، تب یا گلودرد مصرف می‌کنید در هریک از شرایط زیر با پزشکتان مشورت کنید:

 • درد بیش از ۱۰ روز (در کودکان ۵ روز) طول بکشد یا اینکه علامت جدیدی به آن اضافه شود.
 • تب بیش از ۳ روز طول بکشد، بدتر شود، یا علامت جدیدی اضافه شود.
 • گلودرد دردناکتر شود، بیش از ۲ روز طول بکشد.
 • تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، یا سردرد رخ دهد.

 

هشدارها و عوارض جانبی

در صورتی که دچار هریک از نشانه‌های جدی زیر شدید، استامینوفن خود را قطع کرده، با پزشکتان تماس بگیرید: زردی پوست یا چشمها، اسهال، بی‌اشتهایی، تهوع، یا استفراغ، معده درد، درد، تورم یا حساسیت در بالای شکم، مدفوع سیاه و قیری شکل، ادرار خونی یا کدر، کاهش ناگهانی ادرار، کبود شدگی یا خونریزی غیرعادی، بثوارت جلدی، زخمهای دهانی، یا تب یا گلودردی که پیش از درمان وجود نداشته و ناشی از بیماری ای که بخاطرش تحت درمان قرار گرفته‌اید، نباشد.مصرف بیش از ۴ گرم استامینوفن در روزدر دراز مدت باعث بروز نارسایی شدید کبدی می گردد

 

موارد احتیاط

 • در صورت بروز هر یک از موارد زیر پیش از مصرف استامینوفن پزشک را مطلع کنید:
 • حساسیت به هر نوع غذا، نگاه‌دارنده‌ها، رنگهای خوراکی، یا داروها بویژه استامینوفن یا آسپیرین
 • سابقه یا ابتلا به الکلیسم (اعتیاد به الکل)، هپاتیت (از هر نوع)، فنیل کتونوری
 • بیماری کبدی یا بیماری قلبی.
 • بارداری یا شیردهی
 • مصرف داروهای دیگر، بویژه داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی (NSAIDs، مانند ایبوپروفن)، آسپیرین، یا ضدانعقادها و رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین.
 • مصرف زیاد روزانه مشروبات الکلی.

 

Web Analytics