تعریف

خونریزی واژینال غیرمرتبط با قاعدگی طبیعی و یا هر گونه خونریزی غیر منتظره را خونریزی غیرطبیعی واژینال ‌می‌گویند. در این نوع خونریزی، شاید لکه‌های بسیار ریزی از خون در میان دوره‌های قاعدگی مشاهده شود که اغلب در دستمال توالت پس از پاک‌کردن مهبل دیده ‌می‌شود و یا دوره‌های قاعدگی بسیار سنگین که در آن تامپون را هر یکی دو ساعت یا بیشتر خیسِ خون ‌می‌کنید.

خونریزی واژینال طبیعی و یا قاعدگی، هر ۲۱ تا ۳۵ روز یکبار زمانی رخ ‌می‌دهد که پوشش رحم فرو می‌ریزد و چرخه تولیدمثل تازه‌ای آغاز ‌می‌شود. یک دوره قاعدگی ممکن است فقط چند روز یا بیشتر از یک هفته طول بکشد. حجم جریان قاعدگی شاید سنگین و یا سبک باشد و باز هم طبیعی در نظر گرفته شود. چرخه‌ها بطور معمول در سنین قبل از ۲۰ سالگی و بعد از سن ۴۰ سالگی طولانی‌تر هستند و جریان خون قاعدگی در آن سنین سنگین‌تر است.

اگر باردار هستید، هنگام مشاهده خونریزی واژینال بلافاصله با دکتر تماس بگیرید. به طور کلی، در هر زمانی که با خونریزی واژینال غیرمنتظره ‌می‌شوید، با دکتر مشورت کنید

پزشک متخصص زنان

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر باردار هستید، هنگام مشاهده خونریزی واژینال بلافاصله با دکتر تماس بگیرید. به طور کلی، در هر زمانی که با خونریزی واژینال غیرمنتظره ‌می‌شوید، با دکتر مشورت کنید. اینکه خونریزی واژینال طبیعی است یا خیر، به سن شما و شرایط دیگر بستگی دارد.

در موقعیتهای زیر باید با دکتر تماس بگیرید:

  • زنان یائسه که هورمون درمانی مصرف ‌نمی‌کنند در صورتی باید به دکتر مراجعه کنند که با خونریزی واژینال روبرو ‌می‌شوند.
  • زنان یائسه که هورمون درمانی چرخه‌ای مصرف ‌می‌کنند شاید با مقداری خونریزی واژینال روبرو شوند. رژیم هورمون درمانی چرخه‌ای به مصرف روزانه استروژن خوراکی بعلاوه پروژسترون خوراکی به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز از ماه ‌می‌گویند؛ این رژیم ‌می‌تواند به خونریزی منجر شود که برای چند روز از ماه به دوره قاعدگی عادی شباهت دارد. اگر خونریزی غیر از خونریزی تخلیه برای قاعدگی دارید، با دکتر تماس بگیرید.
  • زنان یائسه که هورمون درمانی مستمر مصرف ‌می‌کنند (ترکیبی با دوز پایین استروژن و پروژسترون روزانه) ممکن است برای شش ماه اول با خونریزی سبک و نامنظم روبرو شوند. اگر خونریزی به مدت طولانی‌تر باقی بماند و یا خونریزی شدید آغاز شود، باید به دکتر مراجعه کنید.
  • دخترانی که هیچ علایم بلوغی ندارند و یا جوان‌تر از سن ۸ سالگی هستند باید برای هر گونه خونریزی واژینال معاینه شوند.

شرایط زیر به احتمال زیاد طبیعی هستند، اما اگر نگرانید با دکتر مشورت کنید:

  • دختران نوزاد ممکن است در طول ماه اول زندگی مقداری خونریزی واژینال داشته باشند. خونریزی که بیش از حد باشد یا بیشتر طول ‌می‌کشد باید بررسی شود.
  • نوجوانانی که به تازگی دوره قاعدگی را آغاز کرده‌اند، شاید در طول چند سال اول با چرخه‌های نامنظم روبرو شوند. علاوه بر این، بسیاری از دختران و زنان برای چند روز قبل از عادت ماهانه، لکه‌های خون ‌می‌بینند.
  • زنانی که شروع به مصرف قر‌ص‌های ضدبارداری ‌می‌کنند، شاید چند ماه اول گاهی لکه خون ببینند.

زنانی که به یائسگی نزدیک ‌می‌شوند (دوره پیش‌یائسگی)، ممکن است به طور فزاینده‌ای با خونریزی سنگین و یا نامنظم روبرو شوند. در مورد درمانهای موجود برای به حداقل رساندن نشانه‌های بیماری از دکتر پرس‌و‌جو کنید.

Web Analytics