تعریف

هیپرکالمی اصطلاح پزشکی برای توصیف سطح پتاسیم بالاتر از حد طبیعی در خون است. پتاسیم ماده غذایی است که برای عملکرد سلول‌های عصبی و ماهیچه ای بدن و به ویژه قلب بسیار حیاتی است. پتاسیم به میزان فراوان در برخی میوه ها مانند موز یافت می شود.

سطح پتاسیم خون به طور معمول ۵٫۲-۳٫۶ میلی مول در هر لیتر (میلی مول بر لیتر) است. داشتن سطح پتاسیم خون بالاتر از ۷٫۰ میلی مول بر لیتر می‌تواند خطرناک باشد و به درمان فوری نیاز پیدا کند.

پتاسیم بالا معمولا زمانی آشکار می‌شود که دکتر آزمایش خون را برای تشخیص وضعیت بالینی خاصی و یا برای نظارت بر داروهای مصرفی سفارش کرده است. معمولا اتفاقی شناسایی نمی‌شود.

پتاسیم به میزان فراوان در برخی میوه ها مانند موز یافت می شود

پتاسیم و بیماری هیپرکالمی

 

در مورد معنای نتایج آزمایش با دکتر صحبت کنید. شاید لازم باشد داروی موثر بر سطح پتاسیم را عوض کنید و یا شاید نیاز به درمان بیماری دیگری داشته باشید که باعث سطح پتاسیم بالا شده است. درمان پتاسیم بالا اغلب برروی علت زمینه‌ای تمرکز می‌کند. در برخی موارد، ممکن است به داروهای اورژانسی و یا دیالیز نیاز پیدا کنید.

علایم

پتاسیم ماده غذایی است که برای عملکرد سلول‌های عصبی و ماهیچه ای بدن و به ویژه قلب بسیار حیاتی است

پتاسیم و بیماری وابسته به این عنصر

اگر علایم هیپرکالمی دارید و دلیلی هست که فکر می‌کنید سطح پتاسیم بالا رفته، با دکتر تماس بگیرید. هیپرکالمی نوعی اختلال جدی و بالقوه کشنده است. این وضعیت باعث عوارض زیر می‌شود:

 

  • خستگی عضلانی
  • ضعف
  • فلج
  • آهنگ غیرطبیعی قلب (آریتمی)
  • تهوع
Web Analytics