پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی USC موفق شدند برای نخستین بار در آمریکا، جراحی تومور بدخیم پروستات را با کمک ربا ت ها انجام دهند. سرطان پروستات شایع ترین سرطان مردان در آمریکا ست و سالیانه حدود ۲۶۰ هزار مرد در جهان، جان خود را با این بیماری از دست می دهند.

نیروی ماوراء صوت در این دستگاه از یک سطح محدب ساطع و در یک نقطه کانونی متمرکز می شود. در نتیجه در آن نقطه حرارت فوق العاده زیادی ایجاد و بافت سرطانی از بین می رود.

دستگاه به کار رفته در تکنیک جراحی هایفو که اشعه ماورای صورت را به شکل تشدید یافته در نقطه کانونی متمرکز می کند.

شیوه جراحی رباتیک هایفوو نام دارد و پیش از این در برخی کشورهای پیشرفته استفاده می شد، اما اداره نظارت بر امور غذا و دارو در آمریکا پس از مطالعه کارآیی- اثر بخشی و عوارض جانبی احتمالی آن در درمان سرطان، اجازه استفاده از این تکنیک را در آمریکا داد. هایفوو یک تکنیک غیر تهاجمی است و فرد چند ساعت پس از عمل، مرخص میشود. متخصصان کمپانی سونوکر، سازنده این دستگاه معتقدند تکنولوژی بکار رفته در این دستگاه  دقت، موشکافی، ریزه‌کاری و ظرافت را به طبابت افزوده است.

جراحی با تکنیک هایفوو پیش تر در اروپا و آمریکای لاتین و چند کشور دیگر برای درمان سرطان پروستات استفاده شده، اما اغلب کشورهای در حال توسعه هنوز از آن بی بهره اند.

کمپانی سونوکر امیدوار است سیاستگزاران کشورهای کم در آمد نیز به این نکته توجه کنند که هزینه جراحی هایفو از هزینه پرتو درمانی سرطان پروستات کمتر است و در مراکز درمانی نسبتا ساده می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

Share →

پاسخی بگذارید

Web Analytics